Gerçek İndirimi Nasıl Anlarız?

Günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkan sözcüklerden biri: “İndirim!”. Reklamlarda, etiketlerde bir sürü sayı, yüzde, üstü çizili fiyat… İndirim, bir daha indirim, kampanya indirimi, kart indirimi… Peki satın alacağımız bir üründe gerçekten indirim var mı yok mu nasıl anlarız? Fiyatın üstüne önce “bindirilip” sonra indirilmediğinden ya da aslında indirimli denilen fiyatın başka bir yerdekinden bile yüksek olmadığından nasıl emin olarabiliriz? Tabi ki karşılaştırarak!

Çok az insan gerçek indirimi “gözünden tanıyabilir”. Belki yalnızca işi o  ürünlerin alıp satmak olan birileri ürüne ve etikete bakarak gerçekten indirim olup olmadığını anlayabilir ama bunun dışında hepimiz için indirimden emin olmanın tek yolu karşılaştırmak. Üstelik bu karşılaştırmayı artık “tabana kuvvet” akşama kadar o dükkan senin bu mağaza benim dolaşarak değil, elimizdeki cep telefonlarından ulaşacağımız bilgilerle, kolaylıkla ve en önemlisi de anında yapabiliriz. Bazı pratik karşılaştırma yöntemleri:

-Başka satıcılardaki aynı ürün fiyatı ile karşılaştırmak. Tabi artık buna İnternetteki fiyatları da dahil.

-İndirim öncesi fiyat ile karşılaştırmak. Geçen haftanın, geçen ayın fiyatı nasıldı?

-Birim fiyatları karşılaştırmak. Farklı adetli ya da gramajlı ürünlerde bize en net bilgiyi birim fiyat verir. Raf etiketlerinde bunların da olması gerekiyor.

-Benzer ürünlerin fiyatları ile karşılaştırmak. Tam aynı ürün olmasa bile muadil ürünlerdeki fiyatlar bize indirimin gerçekliği konusunda bir fikir verecektir.

 

Sonuçta ihtiyaçlarımızı karşılamak ve mutlu olmak için alışveriş yapıyoruz. Zor kazanılmış paramızı harcıyoruz. İndirimli diye satın aldığımız bir ürünün aslında öyle olmadığını öğrenip mutsuz olmamak için bu yukarıdaki listeyi aklımızda tutmakta fayda var.

Koray Karataş

Akakçe Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

2 Cevap
  1. Bizlere sunduğunuz Hizmetler’den çok memnunuz ve sizleri çok takdir ediyoruz ve beğeniyoruz. Calışmalarınızda sizlere başarılar dileriz. iyi ki varsınız.

  2. Gerçek indirimi akakçeye bakarak anlarız 🙂 şimdiye kadar ödemediğim her fazla kuruş için teşekkürler.

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN