Yenidoğan Bebeğin Banyosu Hakkında Her Şey

Kısa bir süre önce bebek sahibi oldunuz ve onu kucağınıza alırkenki tedirginliğiniz hala geçmedi. Ama miniğinize banyo yaptırmanın vakti de artık geldi. “Bu kadar küçük bir bebeği nasıl yıkayacağım?” sorusu aklınızda dolanıp duruyor. Ancak yenidoğan bebeğin banyosunda olması gereken malzemelerin hepsi yanınızda ise, bu işlemin sandığınızdan da daha kolay gerçekleşebilir. 


Yenidoğan bebeğe banyo yaptırmak hemen hemen her anne-baba için endişe verici bir işlemdir çünkü miniklerin canlarının yanmaması, kulak ve ağızlarına da su kaçmaması gerekir. Ancak bebek küvetinden bebek havlusuna, bebek şampuanından pişik kremine kadar gereken her şey yanınızda olursa yenidoğan bebeğinizi yıkamak zor değil, keyifli bile olabilir. Güzel bir banyonun ardından yumuşacık ve hassas bir cilde sahip olan bebeğinizin rahat mı rahat bir uyku çekeceğine tanık olabilirsiniz.

Yenidoğan bebeğinizi yıkarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Bebeğinizi yıkayacağınız ortamın sıcaklığının 22-23 derece civarında olmasına özen göstermelisiniz.
  • Miniğinizin üşümemesi ya da cildinin yanmaması için onu 36-37 derecelik bir suda yıkamayı unutmamalısınız. Suyun sıcaklığını özel su dereceleriyle ölçebilir ya da dirseğinizi değdirerek anlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin göbek bağının ıslanmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Bebeğinize banyo yaptırmadan önce onu yıkamak, durulamak, kurulamak ve giydirmek için gerekli tüm malzemelerin hazır olduğundan emin olmalısınız.

Bebeğinizi nasıl yıkamalısınız?

Miniğinize banyo yaptırmadan önce bebek küvetine yaklaşık 5 cm kadar su doldurun. Bebeğinizin üzerindekileri çıkardıktan sonra onu yüzü üste gelecek şekilde kolunuza yatırın. Bu noktada, bebeğinizin dengesi, rahatı ve güvenliği için bir elinizle kafasını, diğer elinizle de poposunu tutmayı ihmal etmeyin.

İlk olarak bebeğinizin ayaklarını, ardından bacaklarını ve başı dışarıda kalacak şekilde yavaşça tüm bedenini suya sokabilirsiniz. Bebek sabunu ya da bebek duş jeli ile miniğinizin göğsünü, kollarını, bacaklarını ve ayaklarını temizledikten sonra onu ters çevirerek sırtını yıkamaya devam edebilirsiniz. Tüm bunları yaparken, yenidoğan bebeğinizin cildinin çok hassas olduğunu düşünerek yumuşak hareketlerle yıkama işlemini gerçekleştirmenizde fayda var.

Bebeğinizin vücudunu yıkadıktan sonra şimdi sıra tabii ki ufaklığınızın baş bölgesinde. Bu kısım bebeğinizin kendisini rahatsız hissedebileceği hatta ağlayabileceği bir kısım olduğu için elinizi hızlı tutmalısınız. Nazik bir şekilde miniğinizin başına bebek şampuanı sürün ve güzelce durulayın. Bu esnada bebeğinizin kulaklarına su kaçırmamaya ve yüzüne su tutmamaya dikkat edin. Ancak, ufaklığınızın kulak arkalarında, sırtında, poposunda ve yüzünde sabun kalmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Banyo sonrasında ne yapmalısınız?


Durulama işlemi de tamamlandıktan sonra bebeğinizi ılık bir bebek havlusuna sararak yumuşak hareketlerle onu kurulamaya başlayabilir; saç kurutma makinesi kullanmadan yumuşak bir bebek fırçası ile yalnızca miniğinizin saçlarını tarayabilirsiniz. Yüzündeki, göz pınarlarındaki ve kulaklarındaki ıslaklığı almak için de pamuklu kulak çubukları yerine yumuşak bezlerden yararlanmanız mümkün.

Banyodan sonra misler gibi kokan bebeğinizi giydirmeden önce bebek yağını ve pişik kremini sürmeyi unutmayın. Bebek bezini bağlarken ihtiyacınızın olabileceğini göz önünde bulundurarak yenidoğan bebek ıslak mendilini de yanınızdan ayırmayın. Son olarak kısa bir süre önce sudan çıkmış olan miniğinizin üşümemesi için onu giydirirken, oda ısısına göre gerekenden biraz daha kalın kıyafetler tercih etmenizi öneririz.

Burcu Sağlam

Akakçe Kategori Sorumlusu

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN