Üniversiteliler için Pratik Ev Döşeme İpuçları: Mutfak

Üniversitenizin açılma tarihi yaklaşırken siz de mümkün olduğunca hızlı ve pratik bir şekilde evinizi döşemeye devam ediyorsunuz. Yatak odanız hazır, şimdi sıra mutfağınızı yerleştirmekte. Hayatınızda yepyeni bir sayfa açarken hem işinizi gören hem de yaşamınızı kolaylaştıran bir mutfağa ihtiyacınız olacak. “Böyle bir mutfak için ne kadar para harca malıyım? Çok mu?” diye kendi kendinize soruyorsanız, bütçenizi sarsmadan da bunu yapabileceğinize emin olabilirsiniz. İşte bir öğrenci evinin mutfağında olması gerekenler…

u-mtfk-grsl-01

Önümüzdeki birkaç ay sizin için yepyeni bir hayatın başlangıcı olacak. Ailenizden ayrı yaşamaya başlayacaksınız, yeni bir eviniz olacak ve orada kendinize ait bir düzen kuracaksınız. Bunun için şimdiden hazırlıklara başladınız bile. Evinizi buldunuz, yatak odanızı döşediniz. Şimdi mutfağı aradan çıkarmayı düşünüyorsunuz. Çok da pahalıya kaçmadan üniversite döneminde işinizi görecek bir mutfağınız olsun istiyorsunuz. “Ufak bir buzdolabı, mikrodalga, mutfak masası ve sandalyesi, birkaç tane de tabak-çanak alsam yeter” diyorsunuz içinizden. Acaba öyle mi? Gelin hep beraber bir bakalım…

mutfak

Mutfak masası ve sandalyesi

Size uygun bir mutfak masası ve sandalye takımı seçerek mutfağınızı döşemeye başlayabilirsiniz. Farklı renk ve tasarımlara sahip mutfak masası modelleri arasından tercihinizi yaparken öncelikle mutfağınızın ölçülerini düşünmelisiniz. Eğer mutfağınız küçükse, yer kaplamayacak tarzda bir masa almanızda fayda olacaktır. Bunun için yuvarlak, dikdörtgen ve kare modeller yerine, ufak, açılır kapanır ya da duvara monte edilebilir özellikte masalara yönelebilirsiniz. Masanızın kolay silinebilir ve temizlenebilir olmasına da dikkat ettikten sonra mutfağınızdaki renk uyumunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Akakçe’de en popüler ve en ucuz mutfak masası modellerine baktığımızda, Bestline Krizantem açılır kapanır mutfak masasının ve Kenyap 330330 Troy Teak duvara monte mutfak masasının bu kategorideki liderliğini görüyoruz.

Hangi mutfak masasını alacağınızı belirledikten sonra ona uygun renk ve yükseklikte bir sandalye ya da sandalye takımı tercih edebilirsiniz. Piyasada sunulan plastik, metal, suni deri kaplamalı sandalye modelleri arasından seçiminizi yaparken ürünün rahat, dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmasına da özen göstermelisiniz.

Mutfak dolabı

Evinizin en önemli bölümlerinden biri olan mutfağınızı döşerken almanız gereken eşyalardan biri de mutfak dolabıdır. Mutfağınızın ölçülerini göz önünde bulundurarak seçeceğiniz mutfak dolabının kullanışlı bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için tercihinizi, boş alan, çekmece ve raf gibi temel ihtiyaçlara cevap verecek modüllere sahip ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, mutfak dolabı sık sık kullanacağınız bir eşya olduğu için malzemesinin ve kapaklarının dayanıklı olmasına da özen göstermelisiniz. Mutfak dolabının, mutfağın dekorasyonunu tamamlayacak bir mobilya olduğunu da unutmamalısınız.

Akakçe’de en popüler ve en uygun fiyatlı mutfak dolabı modeline baktığımızda, Kenyap 803780 Pratik Mutfak Dolabı’nın öne çıktığını görüyoruz. Mikrodalganızı ve diğer tüm küçük ev aletlerinizi rahatlıkla yerleştirebileceğiniz bu modelde, geniş kullanım alanına sahip raflar işinizi kolaylaştırabilir.

Beyaz eşya ve küçük ev aletleri

Mutfağınızı yerleştirirken hayatınıza pratiklik katacak olan beyaz eşyaları ve küçük ev aletlerini de unutmamalısınız. Evde tek başınıza kalacaksanız, kendinize bir mini buzdolabı alabilirsiniz. Piyasada farklı hacim seçeneklerine sahip olan cihazlar arasından 90 lt hacimli Altus AL 305 A+ büro tipi mini buzdolabı gibi sizin için yeterli olan ürünlere göz atabilirsiniz.

Bununla birlikte, hazır yiyecekleri hızlıca ısıtmanıza yardımcı olacak mikrodalga fırınlardan da bir tane alabilirsiniz. Gücünü ve iç hacmini göz önünde bulundurarak yapabileceğiniz cihaz tercihinde bütçenizi de düşünmenizde yarar var. Akakçe’de bu kategorideki en popüler ve en ucuz ürün 244x448x287mm ölçülerine sahip Vestel MD 20 MB mikrodalga fırın.

Bu beyaz eşyaların yanı sıra, bütçeniz el verdiği ölçüde bir bulaşık makinesi de alabilirsiniz. Tek başınıza da yaşasanız arkadaşlarınızla da aynı evi paylaşsanız öğrenci evlerinde bulaşıkların birikme ihtimali oldukça yüksektir. Bulaşıklarla uğraşmak ve bulaşık savaşına girmemek için Altus AL 422 T A+ 2 programlı gibi bir makine tercih edebilirsiniz.

Mutfakta ihtiyacınız olan bu temel cihazların yanı sıra, kendinize hızlıca yiyecek ve içecek bir şeyler hazırlayabilmeniz için başka aletlere de bakmalısınız. Mesela, mutfağınız için alacağınız tost makinesiyle okula gitmeden önce kendinize güzel bir tost hazırlayarak kahvaltı edebilir, yumurta pişirici ile istediğiniz kıvamda yumurtanızı hazırlayabilir, su ısıtıcınız, çay ya da kahve makinenizle istediğiniz sıcak içeceğin tadına varabilirsiniz. Tercihiniz taze ve soğuk içeceklerden yana ise, C vitamini deposu meyveleri narenciye sıkacağında sıkıp keyifle içebilirsiniz.

Züccaciye ürünleri

Yukarıda saydığımız tüm malzemelerin yanı sıra züccaciye ürünleri de mutfağınızın tam anlamıyla hazır olması için oldukça önemli. Bu noktada, öğrenci evlerinin vazgeçilmezi makarnadan sebze yemeklerine kadar birçok şeyi yapabileceğiniz tencere ve tencere setleri ile zevkle yiyeceğiniz kızartmaları hazırlayabileceğiniz tava ve tava setlerine göz atmayı unutmamalısınız. Mutfağınıza alacağınız yanmaz ve yapışmaz özellikteki sahanlar da yemek yaparken işinizi kolaylaştıracaktır, bu ürünleri de es geçmemenizi öneririz.

Yemek hazırlama faslına ait gerekli züccaciye ürünlerini sıraladığımıza göre, şimdi sıra sofra sunum malzemelerinde yani çatal-kaşık ve bıçak takımlarında. Tekli alımlar dışında en az 6’lı setler halinde sunulan çatal-kaşık-bıçak takımları içinden seçim yaparken evdeki kişi sayısını ve potansiyel misafir sayısını göz önünde bulabilirsiniz. Ancak öğrenci evlerinde en çok tercih edilen çatal-kaşık-bıçak takımlarının 6’lı olduğunu da bilmenizde fayda var.

Bu kategoride Akakçe’de en çok tercih edilen ürünlere baktığımızda, Erdem markasının başı çektiğini görüyoruz. Model olarak ise Erdem Elmas Blister 6 Parça Yemek Kaşığı, Erdem Elmas Blister 6’lı Yemek Çatalı ve Erdem Elmas 30 Parça Çatal Kaşık Bıçak Takımı en popüler ve en ucuz alternatifler arasında yer alıyor.

Son olarak, sıcak ve soğuk tüm içecekleriniz için yine evdeki kişi sayısına bağlı olarak bardak ve bardak setlerine bakmayı unutmamalısınız. Öğrenci evinde bol bol bardak kullanıldığını  ve bulaşık yıkamanın da aksadığını göz önünde bulundurarak çok sayıda bardak almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte, poşet çay yerine çaydanlıkta demlenmiş çay içmeyi tercih ediyorsanız, çaydanlık takımları da mutfağınız için göz atmanız gereken ürünler arasında bulunuyor.

Üniversite dönemi başlamadan yeni evinizin mutfağını döşemek için gereken malzemeleri almadan önce Akakçe’ye danışabilir, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN