Üniversiteliler için Pratik Ev Döşeme İpuçları: Yatak Odası

Senelerdir ayrı bir eve çıkmayı hayal ediyordunuz, sonunda dileğiniz gerçekleşti. Üniversite açılmadan bir eve yerleşeceksiniz. İstediğiniz evi buldunuz, şimdi sıra, size yeni bir hayatın kapılarını açan bu evi döşemekte. Nereden başlamalı? Ne almalı? Neyi, nereye koymalı? Aklınızdan pek çok soru geçiyor olabilir çünkü ev döşemek gerçekten zahmetli bir iş. Ancak bunun pratik yolları da mevcut. İşte sizin için bir ipucu: Öğrenci evinde ilk olarak eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz ve rahat bir uyku çekebileceğiniz yatak odasını hazır etmelisiniz. Gelin, hep birlikte bir üniversitelinin yatak odasında olması gerekenlere bir göz atalım…

yatakodasi-gorsel
Üniversitenizin açılmasına kısa bir süre kala ayrı eve çıkma hazırlıklarına hız verdiniz. Aileniz ve arkadaşlarınızla konuştunuz, emlakçılardan fikir aldınız ve oturmak istediğiniz evi seçtiniz. Şimdi hızlıca evinizi döşemek istiyorsunuz. Biraz heyecanlısınız biraz da kafanız karışık: Acaba nereden başlamalı? Bu noktada sizin için önerimiz, ilk olarak yatak odasını hazırlamanız ve bu odada işinizi görecek, uygun fiyatlı ürünleri tercih etmeniz…

yatakodasi-checklist

Yatak

Yatak odanızda bulunması gereken ilk eşya, şüphesiz, rahat bir yataktır. Hangi yatağı almak istediğinize karar vermeden önce ilk olarak düşünmeniz gereken nokta, odanızın şekli ve büyüklüğüdür. Yaşam alanından olabildiğince faydalanmak için tek kişilik yataklar arasında da seçim yapabilirsiniz. Bununla birlikte, alacağınız yatağın ebatlarını incelerken boyunun sizin boyunuzdan 20 cm fazla olmasına ve eninin en az 95 cm olmasına dikkat etmelisiniz.

Sağlığınız açısından yatak yüzeyinin omurganızı dik tutacak ve vücudunuzun her noktasını destekleyecek şekilde olması önemlidir. Bu yüzden ortopedik yataklar sizin için idealdir. Yatak modellerinden bu kritere uyan bir ürün belirledikten sonra şiltede giydirme ray sistemi olup olmadığına, kaç tane ray sistemi olduğuna, hangi dolgu malzemesinin ve kumaşın kullanıldığına bakmalısınız. Geniş dokulu, gözenekli ve sıkı dokunmuş yatak modellerine öncelik verirken, yaylı, yaysız ya da ahşap yatak seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Akakçe’de en popüler ve uygun fiyatlı yatak modellerine baktığımızda, 90x190x21 boyutlarına ve ortopedik özelliğe sahip Bera Yatak Bonus’un ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Onu, Dr. Otto Visco Plus Full Ortopedik 90×190 Visco yatak ve WellMat Chrome 80×180 Visco yatak takip ediyor.

Yatak başlığı ve baza

Yatak odanızı döşerken yatak başlıklarına da bakabilirsiniz. Piyasada farklı renk ve tasarımlarla sunulan yatak başlıkları odanızın dekorasyonuna katkıda bulunur. Ancak odanız küçükse tercihinizi Dessenti Piazza gibi alçak ve küçük yatak başlıklı modellerden yana kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir üniversite öğrencisinin yatak odasında bulunması gereken ürünlerden bir diğeri de bazadır. İçine nevresim takımlarını, havluları, boş çantaları veya mevsim dışı giysilerinizi yerleştirebileceğiniz bazalar, gardroplarınızı boşuna bu malzemelerle doldurmamanızı sağlar. Bu sebeple, yatak odanızda yer kazanmak için oldukça önemlidir.

Yatak odanızdaki tek kişilik yatağınıza yatak başlığı ve bazayı bir arada bulunduran bir set almayı düşünürseniz, Akakçe’de bu kategorinin en popüler ürünü Monessa Papatya Tek Kişilik Set Baza’yı değerlendirebilirsiniz.

Gardrop

Yatak odanızda bulunması gereken eşyalar arasında gardrop da yer alır. İçine t-shirt, gömlek, pantolon, eşofman gibi birçok kıyafetinizi koyabileceğiniz gardrobu seçerken, odanızın boyutunu ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte seçeceğiniz ürünün yeterli genişlikte ve kullanışlı olmasına da özen göstermelisiniz. Boş alanı ne kadar? Çekmecesi var mı? Askılık yeri nasıl? Yatak odanıza koyacağınız gardroba karar verirken, çeşitli büyüklüklerdeki bez gardroplara, kapaklı modellere ve çekmeceli ürünlere göz atabilirsiniz. Bununla birlikte, gardrobunuzun içini düzenlemek için ihtiyacınıza uygun olan sayıda ve büyüklükteki bez dolap düzenleyicilerden de faydalanabilirsiniz.

Komodin ve şifoniyer

En sık kullandığımız eşyaları baş ucunuza koymak için komodin; elbiselerinizi yerleştirmek için ise şifoniyer yatak odalarının olmazsa olmaz mobilyaları arasındadır. Kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran komodin ve şifoniyerler, yatak odası dekorasyonunun da tamamlayıcı ekipmanlarındandır.

Farklı renk seçenekleriyle her yatak odasına hitap eden komodinlerde çekmece sisteminin düzgün yapıldığına emin olmalı, ihtiyacınıza göre de ebat ve derinlik seçimini yapmalısınız. Şifoniyerlerde ise, ihtiyaçlarınızı ön planda tutarak çekmecelerin yumuşak bir şekilde açılıp kapandığına, farklı derinliklerde çekmecelerin bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Yatak odası tekstili

Yatak odanızda sadece mobilyalara değil, yatak odası tekstili ürünlerine de ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden evinize nevresim takımı, pike, battaniye, çarşaf, uyku seti, yastık, yastık kılıfı ve yorgan gibi eşyalardan almayı unutmamalısınız. Kaliteli bir uyku için büyük öneme sahip olan bu yatak odası tekstili ürünlerini seçerken öncelikle onların hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmelisiniz. Bu noktada pamuklu eşyalara öncelik verebilirsiniz. Yatak odası tekstili seçiminizde sağlıklı, kaliteli ve dayanıklı ürünlerin yanı sıra odanızın dekorasyonuna ve sizin zevkinize uyan modelleri de tercih edebilirsiniz.

Çalışma masası ve çalışma koltuğu

Öğrenci evlerinde çalışma masası ve çalışma koltuğu genellikle yatak odasında bulunur. Siz de kendiniz için bu iki ürünü alacaksanız önce ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Piyasadaki çalışma masası modelleri arasından öncelikle odanız için uygun büyüklükte olan seçenekleri araştırabilirsiniz. Masaüstü, diz üstü ya da ikisi bir arada bilgisayarınızı çalışma masanızın üzerinde bulunduracaksanız bilgisayar masası olarak da kullanılan modellere yönelebilirsiniz. Bununla birlikte, ihtiyacınıza göre kenarları raflı, çeşitli bölmelere sahip alternatifleri de inceleyebilirsiniz.

Akakçe’de en ucuz ve popüler çalışma modellerine baktığımızda ilk sıralarda Alpina Snowboy ve Alpino Snowgirl bilgisayar masalarının olduğunu görüyoruz. Onların ardından Mini Bilgisayar Masası, Kenyap Plus Stella ve Alpino Jery çalışma masaları geliyor.

Çalışma masasından bahsedip çalışma koltuğunu unutmak olmaz. Yatak odanıza çalışma koltuğu alırken öncelikle hangi özelliklere sahip bir ürün aradığınızı belirlemelisiniz. Bu seçimi yaparken sandalye yüksekliğinin 40-50 cm, sandalye arkalığının 30-50 cm olduğuna ve yeterli sandalye kol ile ayak desteğinin bulunduğuna emin olmalısınız. Ardından zevkinizi ve rahatınızı ön planda tutarak geniş-dar, file-deri gibi özelliklere sahip çalışma koltuğu modellerine yönelebilirsiniz.

Üniversite döneminin başlamasına sayılı günler kala, evinizi döşemek için gereken eşyaları almadan önce Akakçe’ye danışabilir, en uygun fiyatlı ürün seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN