Üniversiteliler için Pratik Ev Döşeme İpuçları: Salon

İlkokul ve lise düzeyindeki okullarda eğitimin başlamasının ardından üniversitelerin açılmasına da sayılı günler kaldı. Bir yandan okul için hazırlık yapıyorsunuz, bir yandan ders seçimini bekliyorsunuz, bir yandan da üniversitede ayrı eve çıkma hayalinizde “mutlu son”a yaklaşıyorsunuz. Artık ailenizin evinde oturmayacaksınız. Evinizi buldunuz, yatak odanız ile mutfağınızı yerleştirdiniz. Bu aralar, evinizde en çok zaman geçireceğiniz bir diğer odayı, yani salonu döşemeye hazırlanıyorsunuz. Az masraflı, rahat ve kullanışlı bir salonunuz olsun istiyorsunuz. Ancak evinizin bu bölümüne neler koyacağınıza da karar veremiyorsunuz. İşte tek başınıza dinlenmek ya da arkadaşlarınızla eğlenmek için kullanacağınız salonunuzda olması gereken eşyalar…

u-sln-grsl-02

Aylardır hatta belki yıllardır merakla beklediğiniz üniversite dönemi kısa bir süre içinde başlıyor. Yepyeni bir ortam, yepyeni arkadaşlar, yepyeni dersler ve hocalar… Aslında, hayatınızdaki değişiklik sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor; daha büyük çaplı bir hareket var: Ayrı eve çıkıyorsunuz. Ne kadar heyecanlı değil mi? Üniversiteniz açılmadan yeni evinizin yatak odası ve mutfağını döşemeyi başardınız. Şimdi salonu yerleştirmeye hazırlanıyorsunuz. Piyasadaki eşyalar, markalar, modeller, renkler ve özellikler aklınızı karıştırıyorsa, öncelikle salonda nelere ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Bunu belirledikten sonra işinizin çok daha kolaylaşacağına emin olabilirsiniz.

salon

Kanepe ve Koltuk

Salon denince ilk akla gelen eşyalar arasında kanepe ve koltuklar önemli bir yer tutar. Kimi zaman yorgunluğunuzu atmak kimi zaman televizyon izlemek kimi zaman da arkadaşlarınızla birlikte oturmak için kullanacağınız kanepe ve koltuklar, öğrenci evlerinin vazgeçilmezlerindendir.

Birbirinden farklı renk ve tasarımlarıyla dikkat çeken kanepe modelleri arasından size en uygun olan ürünü seçebilmek için öncelikle nasıl bir kanepeye ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Köşeli? Bazalı? İkili? Üçlü? Açılıp yatak olsun mu yoksa sadece bir kanepe olarak mı kalsın? Salonunuzun büyüklüğünü göz önünde bulundurarak yapacağınız bu tercihin ardından kanepenin rahatlığına bakabilirsiniz. Ardından kanepenin rengine, kumaşın dokusuna ve yumuşaklığına göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Avize, tavan lambası, ayaklı lamba veya bir abajur ile doğru bir şekilde aydınlatacağınız salonunuzu döşemek için kanepenin yanı sıra koltuklardan da yararlanabilirsiniz. Piyasadaki sayısız modelin arasından hangi koltuğu almak istediğinizi belirlerken, odanızın şeklini ve büyüklüğü hesaba katmayı unutmamalısınız. Dikdörtgen şeklindeki küçük salonunuzun daha ferah görünmesi için tercihinizi açık renkli L koltuklardan yana kullanabilirsiniz. Bu koltuğu değişik desenlerle süslenmiş yastıklarla tamamlamak salonunuza canlılık katacaktır.

Öte yandan, öğrenci evlerinin salonlarında tekli koltuklara da yer verilir. Siz de salonunuza bir ya da birçok tekli koltuk almayı düşünenlerdenseniz, koltuğun yapıldığı ağacın sağlamlığına, boyutlarına, döşemesinin rengine, desenine ve işlevselliğine dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, rahatlığı ile öne çıkan bu tekli koltukların, kumaşlarındaki modern tasarımlarla da salonunuza farklı bir hava katacağına güvenebilirsiniz.

Salonunuza uygun kanepe ve koltuğu seçerken her ikisinin de leke tutmayan, silinebilen ve terletmeyen yumuşak dokulu kumaştan yapılmış olmasına özen göstermelisiniz.

Akakçe’de en popüler kanepe modellerine baktığımızda, Futon Riva ile birlikte Doğa Mobilya Sies ve Doğa Mobilya Bari yataklı üçlü kanepelerin başı çektiğini görüyoruz. Akakçe’de koltuk seçenekleri arasında ise 3A Mobilya Rose Garden Berjer Koltuk ve Doğa Mobilya Evore yataklı sandıklı tekli koltuk öne çıkıyor.

Sehpa

Kanepe ve koltuktan sonra salonunuza almanız gereken eşyalardan biri de sehpadır. Üzerine yemek tabağından dondurma kasesine, okuduğunuz kitaplardan not aldığınız kağıtlara, dizüstü bilgisayarınızdan kalemlerinize kadar pek çok eşyayı koyabildiğiniz sehpalar, sadece ihtiyaçlarınızı karşılamakla kalmaz, salonunuzun dekorasyonuna da katkı sağlarlar. Ahşap, metal ya da camdan yapılmış size uygun sehpa modelini seçmeden önce ürünün bazı teknik detayları bilmenizde fayda var.

– Koltuklarınıza uygun yükseklikte bir sehpa tercih etmelisiniz.

– Dikdörtgen sehpalar, her salonda rahatlıkla kullanılabilirken, yuvarlak modellerin salona daha yumuşak bir hava vereceğini de unutmamalısınız.

– Küçük salonlarda kullanılan kare sehpaların geniş bir alanı işgal edeceği ve yaşam alanını kısıtlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

– Büyük ve kare salonlarda tercihinizi kare sehpalardan yana kullanabilirsiniz.

– Sehpanızın, kanepe ya da köşe koltuk takımınızın uzunluğunun yarısı ile üçte ikisi arasında bir uzunlukta olduğuna dikkat etmelisiniz.

Dekorasyonu tamamlayan orta sehpaları arasından günlük yaşamda kolaylıkla kullanabileceğiniz modelleri seçebilir, birden çok sayıda ve çeşitli büyüklüklerdeki sehpaları bir araya getiren Zigon sehpalarla hayatınızı kolaylaştırabilir, C yan sehpalarla yerden tasarruf ederek pratikliğin keyfine varabilirsiniz.

Kitaplık

Ailenizle birlikte yaşadığınız evde, kitaplarla dolu bir odada uyumayı çok seviyordunuz ya da belki hiç sevmiyordunuz. “Hayat, benim hayatım!” diyebileceğiniz yeni dairenizde, hemen hemen tüm öğrenci evlerindeki gibi kitaplığınızı salona koyabilirsiniz. Üniversite dönemi boyunca size eşlik edecek olan kitaplığınızı seçerken salonun ölçüsünü ve ürünü koymak istediğiniz yeri bilmenizde fayda var. Açık renge boyattığınız salonunuzun tavanı yüksekse kitaplık alışverişinde duvara yaslanabilen büyük modellerden birini; alçak ise boyunuza uygun olarak monte edebileceğiniz raflı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kaplamasına da dikkat etmeniz gereken ürün tercihinizde, kitaplığa kitap dışında neler koyacağınızı da düşünmelisiniz. Biblolar? Vazolar? Aksesuarlar? Fotoğraflar? Bunları göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olacak kadar boş alana ve rafa sahip kitaplık modellerine yönelebilirsiniz. Son olarak hoşunuza giden kitaplık seçenekleri arasından mevcut mobilyalarınızla uyum sağlayan ve bütçenizi sarsmayan alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Televizyon

Hemen hemen her evde olduğu gibi öğrenci evlerinde de televizyonun yeri bir başkadır çünkü tek başınıza kaldığınızda ya da arkadaşlarınız geldiğinde keyifli vakit geçirmenin anahtarıdır televizyon. Standart yayınların yanı sıra olabildiğince net bir görüntü ile dizi ve filmlerin de tadına varmak istiyorsanız televizyonunuzu almadan önce birkaç noktaya dikkat etmelisiniz: Öncelikle, piyasadaki sayısız model arasından salonunuza uyan boyutta bir cihaz seçmelisiniz. Küçük salonlar için 32-40 inç arası alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Ardından bütçenizi de göz önünde bulundurarak LED TV’ler arasında geniş ekranlı ve yüksek çözünürlüklü modellere yönelebilirsiniz. Bu sayede sizin için en uygun olan televizyonu bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Akakçe’de en popüler ve ucuz televizyonlara baktığımızda, 40 inçlik Vestel 40FA5050; 32 inçlik LG 32 MB25HM ve yine aynı boyuttaki Axen Kapadokya LED televizyon modellerinin başı çektiğini görüyoruz.

Televizyon Sehpası

Salonunuza alacağınız televizyonu belirledikten sonra şimdi sıra televizyon sehpasında. Farklı tasarım seçenekleriyle piyasaya sunulan televizyon sehpaları arasından hangisini istediğinize karar vermeden önce salon ve televizyonunuzun ölçülerini dikkate almalısınız. Ardından salonunuzun dekorasyonuna uyan renkte, boş alanları ve raflarıyla ihtiyacınızı karşılayacak modellere göz atabilirsiniz. Bu noktada, kurulumu ve temizlenmesi kolay, çiziklere karşı da dayanıklı seçeneklere yönelmenizde fayda var.

Akakçe’nin öğrencilerin bütçesini de göz önünde bulundurarak sizin için tavsiye ettiği ürünler arasında 120x36x33 cm ebatlarındaki Prado TV Sehpası Trend ve 100x39x40 cm boyutlarındaki Rafline Optimum modelleri öne çıkıyor.

Perde

Bir evi döşerken mobilya ve aksesuarlar kadar önemli bir diğer parça da, kuşkusuz, perdelerdir. Evinizin dışarıdan görünmesini ve güneş ışığının sizi rahatsız etmesini engelleyen perdeler, aynı zamanda dekorasyonun da bir parçasıdır. Salonunuzda kullanacağınız fon ya da tül perdeleri seçerken, kullanım amacını, istediğiniz atmosferi, ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız.

Salonunuz yere kadar camlı ise, uzun perde modellerine; modern bir dekorasyona sahipse de geometrik desenli seçeneklere yönelebilirsiniz. Bununla birlikte, salonunuz küçükse ya da renkli eşyalarla döşenmişse, odayı daha geniş ve ferah göstermek için tercihinizi daha sade ve tek renk perde modellerinden yana kullanabilirsiniz. Perdelerinizin rengine karar verirken de duvar, döşeme ve aksesuar tonlarıyla uyumlu bir tercih yapabilirsiniz.

Puf ve Minder

Rahatlık, öğrenci evinin vazgeçilmez özelliklerinden biridir. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla birlikte salonunuzda keyifle oturmak için kanepe ve koltukların yanı sıra puf ve minderlerden de yararlanabilirsiniz. Piyasadaki farklı boy, renk ve desen seçenekleri arasından ihtiyacınıza ve zevkinize uygun olan alternatiflere öncelik verebilirsiniz. Salonunuzun dekorasyonuna da katkıda bulunacak olan puf ve minderlerle evinizin bu bölümüne alaturka bir hava ya da modern bir çizgi katabilirsiniz.

Akakçe’de en ucuz ve en çok ilgi gören puf ve minder modellerine baktığımızda, Dekorjinal markasının baskı detaylarıyla süslenmiş 35x35x35 cm boyutlarındaki üç modelini görüyoruz. Salonunuzun dekorasyonuna göre, güllü, baykuşlu, Londra desenli ya da Vintage stiline sahip ufak puflardan birini tercih edebilirsiniz.

PlayStation

Salonunuzu döşerken kullanabileceğiniz tüm bu ipuçlarının yanı sıra, eğlenme ihtiyacınızı da tabii ki unutmadık. Ailenizden ayrı yaşarken sıkılmaya bile vakit bulamayacağınız PlayStation oyun konsollarıyla salonunuzda zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacaksınız. Öncelikle teknik özelliklerini değerlendirmeniz gereken PlayStation tercihinizde bütçenizi de göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Akakçe’de en ucuz ve en popüler PlayStation modelleri arasında öne çıkan Sony PS4 500GB, Sony PS3 Super Slim 12GB ve Xbox One S 2 TB oyun konsollarıyla salonunuzu isterseniz bir arenaya, isterseniz bir futbol sahasına isterseniz de bir korku tüneline dönüştürebilirsiniz.

Üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala yepyeni bir hayata başlayacağınız öğrenci evinizi döşemeden önce Akakçe’ye danışabilir, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

1 Cevap
  1. Ev döşeme konusunda iyi bir içerik olmuş. Biz de öğrenci yaşamı sürüyoruz. Hep zenginlere yönelik içerikler vardı. Bu tür bilgileriniz bizi de rahatlattı. İyi çalışmalar saolun.

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN