İlk Defa Kamp Yapacaklara Öneriler

Güne kuş sesleriyle başlamak, akşam, ateş etrafında yemek yemek, sohbet etmek ve yıldızların altında uyumak… Nasıl fikir? Klasik bir tatil tercih etmeyenler için kamp yapmak, muhteşem bir tatil deneyimidir. Siz de bu yaz, hayatınızda ilk defa kamp yapmaya karar verdiyseniz, sorunsuz bir tatil için işte kampa giderken çantanızda olması gerekenler…

kamp

Yoğun bir yıl geçirdiniz ve nihayet tatile çıkma vakti yaklaştı. Canınız farklı bir tatil istiyor bu sefer. Daha sakin ve huzurlu bir tatil arıyorsunuz. Bir süre önce arkadaşlarınızdan keyifle ve tebessümle dinlediğiniz kamp maceraları aklınıza geliyor. Acaba sizin için bu güzel bir alternatif olabilir mi? Kesinlikle evet! Güne kuş sesleriyle uyanmak, akşam ateşin etrafında yemek yemek, sohbet etmek ve yıldızların altında uyumayı tercih ediyorsanız, bu yaz, kamp yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak, ilk kamp tecrübenizin hüsranla sonuçlanmasını istemiyorsanız, tatile giderken çantanıza alacaklarınıza dikkat etmelisiniz.

kamp-checklist1- Çadır

Kamp yapmak için ilk ihtiyacınız olan ekipman çadırdır. Sizi her türlü hava ve doğa koşulundan koruyacak olan çadırınızın rüzgara dayanıklı, su geçirmez özellikte ve çift katlı olması oldukça önemlidir. Bu noktada, yaz tatili ya da hafta sonlarında kullanmak için üç mevsimlik çadırları tercih edebilirsiniz. Çadırınızı aldıktan sonra, kamp alanına gitmeden onu kurmayı öğrenmeli ve kamp alanında vakit kaybetmeden “Tatil başlasın!” diyebilmelisiniz.

2- Uyku Tulumu ve Mat

Çadırınızı suya yakın bir yerde, düz bir alana kurduktan sonra rahat bir gece geçirmeniz için en önemli olan ekipman uyku tulumudur. Kamp yapacağınız yerin hava durumuna göre yazlık uyku tulumu seçebilir, modeller arasından tercihinizi boyunuza göre, hafif, mumya tipi, geniş omuz ve kalça bölgesi olan uyku tulumlardan yana kullanabilirsiniz.

Kamp yapacağınız yerde gece serin olabilir. Zeminden gelen soğuk nedeniyle üşütmemek için uyku tulumundan sonra bir başka ekipmana daha ihtiyacınız olacak: Mat. Doğa hayatınıza biraz konfor katmak için seyahatinizin niteliğini ve bütçenizi düşünerek şişirilen, kendiliğinden şişen veya köpük kamp matlarından alabilirsiniz.

Nerede olursa olsun konforundan ödün vermek istemeyenler için şişme yatak da rahat bir kamp deneyimi için yanınıza almanız gerekenler arasında. Kamp tatili boyunca kullanacağınız şişme yatağı seçerken öncelikle çadırınıza sığacak hatta tam oturacak olan modeli belirlemelisiniz. Çadırınızın boyutuna karar verdikten sonra ağırlığına bakmalı ve işinizi kolaylaştırması açısından mümkün olduğunca hafif bir ürüne yönelmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra, çadırın hangi malzemeden yapıldığına, şişirme ile indirme yöntemlerinin kolaylığına ve genişliğine dikkat etmelisiniz.

3- Giysi ve aksesuarlar

Kamp yaparken şık değil, rahat olmanız önemli. Bu yüzden, çantanıza outdoor kıyafetlerinizi koyabilirsiniz. Yağmura tutulduğunuzda ya da ıslandığınızda üstünüzdekilerin hızlıca kuruyabilmesi için pamuklu olmayan kıyafetleri yanınıza almanızda yarar var. Bunun yanı sıra, kampta giyeceğiniz kıyafetleri seçerken, lekelendiğinde ya da yırtıldığında üzülmeyeceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz.

Doğanın kalbinde uzun yürüyüşler yapmak için en rahat outdoor ayakkabılarınızın yanı sıra güneşin altında yatmak ve dolaşmak için birkaç aksesuarı daha çantanızda bulundurmanız gerekebilir. Mesela? Şapkasiperlik ve güneş gözlüğü

4- Kişisel Malzemeler

Evinizden uzakta bir kamp tatili planlarken kişisel malzemelerinizi de yanınıza almayı unutmamalısınız. Sabah uyandığınızda güne ferah başlamak için diş fırçası ve diş macununuzu, güneşten etkilenmemek için ise güneş kremi ve koruyucularınızı çantanızın bir gözüne koyabilirsiniz.

Kişisel hijyen ve temizlik malzemeleriniz ile birlikte kendinizi iyi hissedeceğiniz bir kamp tatili için deodorant ve parfümünüzü de yanınızda bulundurabilirsiniz. Kişisel malzemeler demişken, ilaç kullananlar dikkat! Düzenli ilaç kullananların, ilaçlarını reçeteleriyle birlikte yanlarına almaları, kamp tatilinde bir sağlık sorunuyla karşılaşmamaları için oldukça önemli.

5-Kamp mutfağı

Kamp yaparken karnınız çok kolay acıkabilir. Tok bir karınla rahat bir tatil yapmak için çantanızda kamp mutfağı malzemeleri ve yiyeceklerinize yer açmalısınız. Kamp ocağı ve pişirme seti, sıcak ve lezzetli bir yemek yemek için öncelikli ihtiyaçlarınız arasındadır. Bu malzemeleri kullanarak hazırladığınız yemekleri, hafifliği ve dayanıklılığıyla öne çıkan plastik kaselerde, plastik çatal, kaşık ve bıçaklarla yiyebilirsiniz. Çay, kahve gibi sıcak içeceklerinizin soğumaması; su, meyve suyu ve gazlı içeceklerinizin ısınmaması için termosunuzu yanınızdan eksik etmemelisiniz. Kamp alanında yemeğinizi yedikten sonra çöplerinizi atabilmeniz için çöp torbanızı da çantanıza koymayı ihmal etmemelisiniz.

6- Kampçılığın olmazsa olmazları

Doğa ile bu kadar iç içeyken güvende ve rahat olmanız için kampçılığın olmazsa olmazlarını yanınızdan eksik etmemelisiniz. Nedir bu olmazsa olmazlar? Öncelikle, karanlıkta etrafı ve birbirinizi görebilmeniz için bir fener tabii ki… Kamp çantanıza yanınıza alacağınız eşyaları bir bir koyarken, pilli ya da şarjlı el fenerinizi, hatta isterseniz kafa fenerinizi de yerleştirmeyi unutmayın.

Kampçılıkta kullanılan temel donanımlardan biri de bıçak ve çakılardır. Küçük boyutlarda oldukları için çantanıza kolayca koyabileceğiniz bu ekipmanları seçerken çok işlevli modelleri tercih etmenizde fayda var. Yanınızdaki yiyecekleri parçalara ayırmaktan, odun kesmeye kadar birçok amaçla kullanabileceğiniz bıçak ve çakılarınızdan korunmak ve avlanmak için faydalanabilirsiniz.

Bu yaz, keyifli bir kamp macerasına hazırlanırken, en ucuz kamp ekipmanlarını almadan önce sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN