Çalışma Masasında Neler Olmalı?

Çalışma masası, hem iş hem de okul hayatının olmazsa olmaz parçalarından biridir. Günde kaç saat çalışma masanızın başındasınız, hiç düşündünüz mü? Belki iki, belki dört, belki de sekiz saat… Yaşamınızın önemli bir bölümünde size eşlik eden çalışma masanızda derslerinizi ya da işlerinizi yaparken dikkatinizi toplayabilmeniz ve motive olmanız oldukça önemli. Bunun için çalışma masanızın üzerine neler koyduğunuza ve onları nasıl yerleştirdiğinize dikkat etmelisiniz. Kişisel ihtiyaçlarınıza göre düzenli bir şekilde donattığınız çalışma masanızda performansınızın yükseleceğinden emin olabilirsiniz.

calismamasasi

Okul hazırlıklarının hız kazandığı şu günlerde, tüm modeller sergilenirken siz de kendinize yeni bir çalışma masası almaya karar verdiniz. İhtiyaçlarınız ile birlikte odanızın büyüklüğünü de göz önünde bulundurarak sade, açık renkli, kullanımı rahat ve ergonomik olarak tasarlanmış bir model seçtiniz. Keyifle aldığınız yepyeni çalışma masasını getirip odanızda ait olduğu yere koydunuz. Şimdi sıra, çalışma masanıza neler koyacağınızı belirlemekte ve onları düzenli bir şekilde yerleştirmekte.

calismamasasi-checklist

İlk olarak, ders ya da iş yapmanız için gereksinim duyacağınız ve performansınızı olumlu etkileyecek malzemeleri çalışma masanıza koymalısınız. Çok kullanacağınız bu eşyaları yerleştirirken, onları elinizin altında bir noktada bulundurmanızı öneririz. Ardından, masanızı birkaç fotoğraf ve süs eşyasıyla kişiselleştirebilir, kendiniz için keyifli bir yer haline getirebilirsiniz. Ancak dikkatinizin dağılmaması açısından çalışma masanızı çok doldurmamakta fayda var.

1-  Çalışma lambası

Çalışma masasında bir şeyler yaparken gözlerinizin yorulmaması, motivasyonunuzun düşmemesi ve uykunuzun gelmemesi için aydınlatma çok önemlidir. Bunun için çalışma lambası, çalışma masanıza koymanız gereken önemli malzemelerden biridir. Masa lambası satın alırken masanız için yeterli büyüklükte ve performansta bir model seçmeye; onu yerleştirirken de gözünüze ışığın direkt gelmeyeceği bir noktaya koymaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, gözleriniz rahatsız olacak ve normalden çabuk yorulacaktır.

2- Kalemlik

Her ne kadar derslerinizi ve işlerinizi bilgisayarınız üzerinden yapacağınızı söyleseniz de çalışma masanızda sizin için yeterli büyüklük ve genişlikte bir kalemlik bulundurmalısınız. Bir-iki kalem, birkaç uçlu kalem, tükenmez kalem, keçeli kalem, fosforlu kalem, silgi, kalemtıraş derken çalışma masanız çeşit çeşit malzemelerle dolacaktır. Bu da ister istemez dikkatinizi dağıtacaktır. Bir yandan masanızın derli toplu gözükmesini sağlayacak olan kalemliğiniz, aynı zamanda aradığınız malzemeyi hızlıca bulmanıza da yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, çalışma masanızda, kalemliğinizi kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koymayı unutmamalısınız.

3- Saat

Her zaman olduğu gibi çalışırken de zamanı, kolunuzdaki saatten veya önünüzdeki cep telefonundan kontrol edebilirsiniz ancak ders ya da iş yapma sürecini ciddiyetle takip edebilmek için çalışma masanızda bir saat olması şart. Ne kadar zamandır çalışıyorum? Mola vakti hala gelmedi mi? Okula ya da işe geç kalmam değil mi? Tüm bu sorularınıza cevap vermek için çalışma masanızda bulunduracağınız saat size yardımcı olabilir. İhtiyacınıza göre bu, dijital bir masa saati de olabilir; klasik bir duvar saati de… Seçim sizin.

4- İndeks ve işaretleyici

İndeks ve işaretleyici de çalışma masanızdan eksik etmemeniz gereken malzemeler arasında yer alıyor. Ders çalışırken ya da iş yaparken not almak, okuduğunuz kitaptan veya defterinizden bir sayfayı işaretlemek için kullanacağınız bu ürünler ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Farklı renk ve boyut seçenekleri arasından istediğinizi tercih ederek sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz bir de çalışma masanızı bir parça daha kişiselleştirmiş, canlandırmış olursunuz.

5- Mantar Pano

Okulda ya da iş yerinde sıkça karşılaştığınız mantar panolardan bir tane de kendiniz için satın alabilirsiniz. Çalışma masanızın önüne ya da yanına asabileceğiniz mantar panoya sizin için önemli olan notları asabilir, hatırlatma kağıtları koyabilir ve çeşitli hatıra fotoğrafları da asabilirsiniz. Mantar pano modelleri arasından ihtiyacınıza göre 30×45 cm, 45×60 cm gibi boyutları; zevkinize göre ahşap ya da meral çerçeveli ürünleri tercih edebilirsiniz. Unutmayın, mantar pano da sadece işinize yaramakla kalmayacak, çalışma masanızı kişiselleştirmenize de katkıda bulunacaktır.

Çalışma masanızın çevresine mantar pano asma imkanınız yoksa, aile ve arkadaşlarınızla olan hatıra fotoğraflarınız için çeşitli boy ve renklerde olan fotoğraf çerçevelerinden de alıp bunları masanıza koyabilirsiniz.

6- Evrak rafı

Çalışma masanızın düzenini sağlamak için kullanabileceğiniz en pratik malzemelerden biri de evrak rafıdır. Ders ya da iş yaparken not aldığınız kağıtların masanın üzerinde dağınık bir şekilde durmasını engellemek için kullanacağınız evrak rafları, sizin için önemli dokümanların kaybolmamasına da yardımcı olacaktır. Çalışma masanız için bu ürünü almaya karar verdiyseniz, tel ya da plastikten yapılmış, sabit ya da hareketli, bir veya birden çok katlı, raflı veya çekmeceli modellere göz atabilirsiniz. İhtiyacınıza göre seçeceğiniz evrak rafı ile beklediğinizden de düzenli bir çalışma masasına sahip olabilir, dikkatinizi yalnızca önünüzdeki işe verme fırsatı bulabilirsiniz.

7- Kablo düzenleyicisi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanına giren elektronik cihazlar, kablolarını da beraberlerinde getirdiler. Hal böyle olunca, çalışma masanızın üzeri de bilgisayarın, yazıcının, tabletin ve cep telefonunun kablolarıyla doldu. Çalışmanızı zorlaştıran ve masanızı oldukça dağınık gösteren bu kabloları toparlamanın artık bir yolu var: Kablo düzenleyicisi.

Çeşitli renk ve modellerde piyasaya sunulan kablo düzenleyicilerinden ihtiyacınıza ve zevkinize uygun ürünü seçerek çalışma masanızdaki kablo karmaşasından kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte, farklı tasarımlarıyla ilgi çeken kablo düzenleyicileriyle masanızı renklendirerek daha kişisel hale getirmeniz de mümkün.

8- Kupa bardak

Çay ve kahve, hemen hemen tüm üniversitelilerin ve çalışanların vazgeçilmez içeceklerindendir. Siz de sabah uyanmak için kahveye ihtiyaç duyuyor, yemeklerden sonra çay içmeyi tercih ediyor ve geç yatmanız gereken gecelerde kahvesiz yapamıyorsanız, çalışma masanızda bir kupa bardak bulundurabilirsiniz. Zevkinize göre renk ve desenini seçebileceğiniz kupa bardak modelleri arasından ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak hangi büyüklükteki ürünü alacağınıza karar verebilirsiniz.

9- Sürahi ve su bardağı

Sağlık için büyük-küçük demeden herkesin günde en az 2 litre su içmesi gerekiyor. Ancak günlük hayatın koşturması içinde bu, kimi zaman atlanabiliyor. Çalışma masanızın başında saatlerce iş ya da ders yaparken su içmeyi unutmamanız için her zaman yanınızda suyla dolu bir sürahi ve bardak bulundurabilirsiniz.

Çalışma masanızı hazırlamadan önce Akakçe’ye danışabilir, en uygun fiyatlı ürün seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN