Başka Bir Şehirde Üniversite Hayatı

Birkaç hafta sonra hayatınızda yepyeni bir sayfa açılıyor ve artık üniversite öğrencisi oluyorsunuz. Yoğun bir eğitim yılı, LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ve sınav sonucu bekleme döneminin ardından yaşamınızın belki de en keyifli zamanları başlıyor. Tabii, üniversite öğrencisi olunca sorumluluklarınız da artıyor. Kazandığınız okul, yaşadığınız şehirden uzakta olduğu için artık ailenizle birlikte yaşamıyor olacaksınız ve kendinize bir öğrenci yurdu ya da kiralık bir ev bulmanız gerekecek. Tabii sonra da ailenizin evinden eşyalarınızı toplayıp yeni evinize ya da odanıza taşınmanız… Tüm bu söylediklerimiz size hem heyecanlı hem de korkutucu geliyor değil mi? Biraz. Haklısınız, ancak yanınıza alacağınız eşyaları doğru seçerseniz bu deneyimi daha kolay atlatabileceğinize emin olabilirsiniz.

universitehayati

İlkokul, hazırlık, lise derken artık üniversite öğrencisi olmanıza sayılı günler kaldı. Siz de yaşadığı şehirden uzakta bir yerde üniversite eğitimi alacak olanlardansanız, şu sıralar muhtemelen odanızdaki eşyaları toplamak, internetten yurt ya da kiralık ev bulmak ve taşınma hazırlıklarınıza hız vermektesiniz. Heyecanlı olmanın yanı sıra biraz da endişelisiniz. Neleri yanınıza alacaksınız? Bunca eşyayı valizinize nasıl sığdıracaksınız? Nasıl taşınacaksınız? Ailenizden uzak yaşamak acaba nasıl olacak? Tüm bu sorular aklınızda dolanırken işinizi kolaylaştırmak adına biz de sizin için etkili bir ihtiyaç listesi hazırladık. İşte yaşadığı şehirden uzakta eğitim alacak bir üniversite öğrencisinin yanında olması gerekenler…

universitehayati-checklist

Büyük ve sağlam bir valiz şart!

Evinizden ve ailenizden uzak bir üniversite hayatınız olacak. En az birkaç yıl sürecek olan bu zaman diliminde hayatınızı kolaylaştırmak için sizin için önemli olan her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Öncelikle gideceğiniz şehrin hava koşullarına göre seçeceğiniz giyecekleriniz, ayakkabılarınız ve aksesuarlarınızı valizinize koymalısınız. İç çamaşırı, uyku kıyafeti, t-shirt, gömlek, kazak, sweatshirt, pantolon, şort, tayt, çorap, günlük ayakkabı, spor ayakkabı ve daha birçok şey…

Biliyorsunuz, kişisel bakım, büyük-küçük herkesin yaşamında önemli bir yere sahip. Tabii, sizin hayatınızda da. Bunun için hemen her gün kullanacağınız banyo ve yüz havlusu, tıraş makinesi, epilatör, saç kurutma makinesi,diş fırçası, diş macunu, tarak, şampuan ve krem gibi kişisel bakım ürünlerinize de valizinizde uygun bir yer ayırmalısınız.

“Peki bunca eşyayı nasıl taşıyacağım? diye soruyorsanız, cevabımız: Büyük ve sağlam bir valiz ile! Dolayısıyla farklı bir şehirde yeni bir hayat kurmak için hazırlanırken kendinize yeterli büyüklükte ve ihtiyacınıza uygun dayanıklı bir valiz almayı unutmamalısınız.

Asma kilit olmazsa olmaz

Yaşadığınız yerden üniversitenizin bulunduğu şehre giderken yolculuk sırasında valizinizin korunması ve yurtta ya da evde kalırken valizinize kitlemek istediğiniz özel eşyalarınızın güvenliği için yanınıza asma kilit de almayı ihmal etmemelisiniz. Piyasada göreceğiniz şifreli ve anahtarlı kilit modelleri arasından ihtiyacınıza uygun olan ürünü tercih edebilirsiniz. Ancak şifreli bir asma kilit alacaksanız şifresini unutmamanızda, anahtarlı bir model alacaksanız da anahtarı kaybetmemenizde fayda var.

Üniversitelinin en yakın dostu: Çay ve kahve

Üniversitede sık sık proje ve sunum hazırlayan, gecelerce vize ve final sınavları için çalışan öğrenciler için uykusuz kalmak oldukça önemlidir. Uykumuzu kaçırıp gözlerimizi açmamızı sağlayan çay ve kahve de üniversiteli öğrencilerin en yakın dostları arasındadır. Bu yüzden yurda ya da ayrı eve çıkarken yanınıza bir su ısıtıcısı (kettle), birkaç büyük kupa bardak ve bolca bardak poşetli çay ile hazır kahve almaya özen göstermelisiniz.

Eğitim ve iletişimin olmazsa olmazı: Teknolojik Cihazlar

Masaüstü bilgisayarlar, laptop’lar, ikisi bir arada bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar… Günümüzde eğitim ve iletişim alanında çok büyük bir yere sahip olan bu cihazlar da üniversite hayatınız boyunca yurtta, evde ya da okulda yanınızda olması gerekenler arasında. Üniversitede Mühendislik, Mimarlık, Bilgisayar Yazılımcılığı ya da Grafik Tasarım gibi bölümlerden birini okuyacaksanız yüksek performans sunan masaüstü bilgisayarları ve laptop’ları tercih edebilirsiniz. MS Office gibi temel programlara sahip cihazların proje hazırlamak ya da sunum yapmak için size yeterli olacağını düşünüyorsanız o zaman laptop’lara ve ikisi bir arada bilgisayarlara yönelebilirsiniz. Bu ürünler, kolayca yazıcıya bağlanabildikleri için de hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Halihazırda kullanabileceğiniz bir bilgisayarınız varsa, ufak boyutları ve hafifliğiyle ön plana çıkan tablet ve akıllı telefonlara da göz atabilirsiniz. Bu sayede üniversitede dersi dinlerken aklınıza takılan bir konuda hızlıca interneti tarayarak merakınızı giderebilirsiniz. Bununla birlikte, bir tıkla eğitiminiz için kullanabileceğiniz bu elektronik cihazları, çeşitli uygulamalardan destek alarak aileniz ve arkadaşlarınızla görüntülü iletişim kurabilmek için de tercih edebilirsiniz. Bu sayede uzak kaldığınız evinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı ekranın karşısında görerek özleminizi giderebilirsiniz.

Yaşadığınız şehirden uzakta teknolojinin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için valizinize kulaklık veUSB bellek gibi ürünleri de yerleştirmeyi es geçmemelisiniz. Yanınızda bulunan kulaklığınız ile dilediğinizce yüksek sesle müzik dinleyebilir, video seyredebilir ve film izleyebilirsiniz. USB belleğinizle ise hatıra olarak sakladığınız fotoğrafları elektronik cihazlarınıza aktarabilir; proje ve sunumlarınızı çıktı almaya gerek duymadan okula götürebilirsiniz.

Üniversite öğrencisi olarak farklı bir şehirde yeni bir hayat kurmadan önce yanınızda bulundurmanız gereken malzemeleri almadan önce Akakçe’ye danışabilir, en uygun fiyatlı ürünler arasında seçiminizi yapabilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN