Okul Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okul forması, okul ayakkabısı, okul çantası ve kırtasiye ürünlerinin her yerde karşımıza çıkmaya başlaması, yeni eğitim döneminin yaklaştığının habercisi. Yaz tatilinin ardından okulun yolunu tutacak olan tüm öğrencilerin yanı sıra, anne-babaları da şu sıralar okul alışverişi telaşı sardı. “Okul için alınması gerekenler” listeleri hazırlanırken, bu listede ilk sırayı her zamanki gibi okul çantası aldı. İşte, binlerce model arasından çocuklarının ihtiyacına ve kendi bütçelerine uyan okul çantasını bulmak isteyen aileler için okul çantası satın alma rehberi…

okulcantasism

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, tüm öğrenciler ve anne-babalar heyecan içinde. “Acaba bu sene okul nasıl olacak?” gibi sorular aile içi konuşmalarda başı çekerken bir yandan da okul alışverişi telaşı başladı. Okul için alınması gereken eşyaların listesi çıkarıldı ve tabii ki, okul alışverişi okul çantası seçimiyle başladı. Hangi renk olmalı? Bu desen mi yoksa şu desen mi daha iyi? Tasarımı nasıl olsa? Nasıl bir model istiyoruz ki biz? Hangi özellikleri olsun? Tüm bu sorular aklınızda dolaşırken, bütçenizi de sarsmadan çocuğunuz için en güzel ve en uygun fiyatlı okul çantasını bulmaya çalışıyorsunuz. Hepsi çok güzel ama hangisi olmalı? Piyasadaki binlerce seçenek arasında aklınız karıştıysa öncelikle çocuğunuzun ihtiyaçlarını düşünerek işe başlamanızı öneriyoruz. Çocuğunuzun cinsiyetine, yaşına, boyuna, kullanım amacına ve zevkine göre karar vereceğiniz okul çantası alışverişinde onun sağlığı da oldukça önemli. Peki gelişme çağındaki çocuğunuza en uygun çantayı almak için nelere dikkat etmelisiniz?

okulcantasi

Ağırlık ve büyüklük

Çocuğunuz için okul çantası seçerken ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken özellik, ürünün ağırlığı ve büyüklüğüdür. Gelişim çağındaki çocuğunuza uygun ağırlık ve büyüklükteki çanta modellerini tercih ederek, onun omurga, eklem ve kas sağlığı için önemli bir adım atmış olursunuz. Bununla birlikte, söz konusu seçiminizle onu, çeşitli bel, sırt ve boyun ağrılarından da korursunuz.

– Yıl içinde kitap, defter ve kalemlerle doldurulacak olan okul çantasını seçerken, öncelikle çantanın kendisinin hafif olmasına özen göstermelisiniz.

– Çantanın ağırlığı kadar önemli olan ikinci husus da tercih edilen modelin büyüklüğüdür. Çocuğunuza uygun olan okul çantasının genişliği, onun iki omuz arası mesafesi kadar olmalı; boyu ise, onun bel hizasını geçmemelidir.

– Çocuğunuzun tüm yükü sırtında taşımasını istemiyorsanız, tekerlekli ve çekçekli çanta modellerine de göz atabilirsiniz. Ancak bu tür çantaların, merdiven çıkarken elde veya sırtta taşınması gerektiğini ve kaygan zeminde kullanımının zor olabileceğini de düşünmekte fayda var.

Okul çantasının ağırlığına dikkat ederek model seçiminizi yaptıktan sonra, tabii, onu nasıl kullanacağınız da büyük önem taşıyor. Bu noktada ilk olarak, çocuğunuzun sağlığı için dolu bir okul çantasının ağırlığının, onun kilosunun yüzde 10-15’ini geçmemesi gerektiğini yani çocuğunuz 30 kilo ise, çantasının en fazla 3 kilo olması gerektiğini unutmamalısınız. Ardından da, onun okul çantasını yerleştirirken dengeli bir yük dağılımı yaparak ağırlığın çocuğunuzun sağ ya da sol tarafında toplanmamasına dikkat etmelisiniz.

Askılar

Çocuğunuzun okul eşyalarını rahatça taşıyabilmesi için çantaların sırt kısmında yer alan askılar oldukça önemlidir çünkü bu askılar çanta içindeki ağırlığı, iki omuza mümkün olduğunca eşit paylaştırmaya yarar. Farklı tasarımlardaki okul çantası modelleri arasından geniş, yumuşak, destekli, çocuğunuzun boyuyla orantılı uzunlukta ve ayarlanabilir askılara sahip seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte ona hangi çantanın uygun olduğunu belirledikten sonra, kullanım aşamasında rahat etmesi için ona, her iki askıyı da omzundan geçirmesi gerektiğini söylemeyi unutmamalısınız.

Sırt ve Bel Desteği

Okul çantası alışverişinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, bazı modellerde bulunan sırt ve bel desteğidir. Her gün bir dolu kitap ve defter taşıyacak olan çocuğunuz için okul çantasının sırt bölümünün yumuşak olması büyük bir avantajdır. Sünger ya da yastık desteğiyle elde edilen bu yumuşaklık, onun konforunu artıracak ve gün boyu rahat etmesini sağlayacaktır.

Öte yandan, çantanın ağırlık merkezinin bel bölgesinde olacağını göz önünde bulundurarak buranın da destekli olmasının çocuğunuz için faydalı olacağını söyleyebiliriz. Bu sebeple, okul çantası seçiminde tercihinizi bel desteği ile bel kemeri bulunan modellerden yana kullanabilir ve çocuğunuzun, eşyalarını daha dengeli bir şekilde taşımasına yardımcı olabilirsiniz.

Bölme Sayısı

Çocuğunuz için en kullanışlı okul çantasını arıyorsanız, piyasadaki modellerin bölme yani göz sayısına da bakmalısınız. Çanta içindeki ağırlığın eşit şekilde dağılmasına yardımcı olan bölmeler, aynı zamanda çocuğunuzun eşyalarını düzenli olarak yerleştirmesini ve neyin hangi gözde olduğunu bilmesini sağlar. Bu da, ona, evde, serviste, okulda ve derste zaman kazandırır. Çantalara fonksiyonellik katarak pratik kullanımı öne çıkaran bölmeler, model seçiminde önceliklerinizden biri olarak alışverişinizi kolaylaştırabilir.

Taban malzemesi
Okul çantasının tabanının hangi malzemeden yapıldığı da göz önünde bulundurulması gereken özellikler arasındadır. Hemen hemen her gün, her yerde ve her hava koşulunda kullanılan bu okul çantalarının altının sağlam ve dayanıklı olması hatta mümkünse su geçirmemesi büyük önem taşır. Çocuğunuz için en iyi okul çantasını seçerken uzun süre kullanabileceği kadar kaliteli malzemeden yapılan modelleri tercih edebilirsiniz.

Tüm bu teknik bilgilerin ardından, çocuğunuzun zevkine göre bu senenin modası sevilen kahramanlarla süslenmiş çanta modellerine bakabilirsiniz.

Okulların açılmasına sayılı günler kala çocuğunuz için en güzel ve en ucuz okul çantasını almadan önce Akakçe’ye danışabilir, http://www.akakce.com/okul-cantalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okul alışverişinde ihtiyacınız olan diğer ürünleri de görmek için sayfamıza  göz atabilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN