Bebekle Yolculuğun Püf Noktaları

Kısa bir süre önce doğan bebeğinizle tatile çıkmaya hazırlanıyorsunuz ve uzun bir araba yolculuğu sizi bekliyor. Bebeğinizle böyle bir deneyimi ilk defa yaşayacağınız için biraz tedirginsiniz. Seyahat için yanınıza alacağınız malzemeleri doğru seçerseniz, yolculuğunuzun beklediğinizden de kolay geçeceğinden emin olabilirsiniz.  İşte bebeğinizle uzun yola çıkarken arabanızda bulunması gerekenler…

bebek-gorsel

Bu yaz, ilk defa bebeğinizle birlikte bir tatile çıkmaya karar verdiniz. Önce tereddüt ettiniz, sonra “Bu tatile hep birlikte çıkalım” dediniz. Şimdi önünüzde saatlerce sürecek bir araba yolculuğu var. Bebeğinizle birlikte ilk uzun araba yolculuğu… Bebeğinizin onca saat arabanın içinde ne yapacağını kestiremediğiniz için biraz endişelisiniz. Bebeğinizle birlikte rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız, yanınıza alacağınız malzemeleri özenle seçmeniz yeterli.

checklist-002Oto koltuğu

Yolculuk boyunca bebeğinizin güvende ve rahat olması için arabanızda bulunması gereken en önemli eşyalardan biri oto koltuğudur. Aracınız hareket halindeyken bebeğinizi olası darbelerden ve düşmekten koruyacak olan oto koltuğunu seçerken, öncelikle arabanıza uyan marka ve modeli bulmalısınız. Ardından, bebeğinizin yaşını ve kilosunu göz önünde bulundurarak onun için en uygun oto koltuğu modellerini belirleyebilirsiniz. Bebeğinizin güvenliği için çeşitli noktalardan çıkan emniyet kemerleri ve yan korumaları bulunan oto koltuklarından birini tercih edebilirsiniz. Tüm bu detayların yanı sıra bu ürünlerde bebeğinizin rahatı için iç kaplama da çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında kullanılacak oto koltukları için iç kaplamanın terletmeyen malzemeden yapılmış olmasına özen göstermelisiniz.

Oto perdesi veya güneşlik

Yaz aylarında arabayla seyahate çıkanlar, hep sıcaktan şikayet ederler. Bebeğinizle birlikte olduğunuz bu ilk uzun yolculukta, onu güneşten korumak için aracınızda oto perdesi ya da güneşlik kullanabilirsiniz. Farklı ölçü seçenekleri bulunan modeller arasında arabanızın camlarına uygun olanları seçebilir; bebeğiniz için tam koruma sağlaması açısından da geniş yüzeyli olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, oto perdesi ve güneşliklerde, vakumlu, katlanabilir, otomatik toplanan ve arabanıza özel modeller bulunur. Bu seçenekler arasından sizin için en uygun olana karar vererek bebeğinize konforlu bir seyahat sunabilirsiniz.

Beslenme gereci ve bebek maması

Bebeğinizin rahat bir yolculuk geçirebilmesi için beslenmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden uzun bir seyahate çıkacaksanız yanınıza yeterli miktarda bebek maması ve doğru beslenme gereçlerini aldığınızdan emin olmalısınız. Bebeğinizin karnını doyurmak için tercih ettiğiniz biberon, kaşık ve  kavanoz mamalarını arabada kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koyabilirsiniz.

Yolculuk boyunca verilen molalarda bebeğinizin mamasını hazırlamak için beslenme gereçlerini de yanınıza almayı unutmamalısınız. Çantanızda bulunduracağınız mama saklama kabı, kaşığı ve yemek seti ile bebeğinize yemek yedirebilir; yaşına göre, ona, alıştırma bardağı, damlatmaz bardak ya da pipetli bardak ile su veya süt içirebilirsiniz. Bu içeceklerin sıcaklığını ya da soğukluğunu korumak istiyorsanız, yanınıza bebek termosu da alabilirsiniz. Beslenme söz konusu olunca, bir de tabii ki temizlikten bahsedilmelidir. Bebeğiniz mamasını yerken üstünü kirletmesin diye tek kullanımlık, kağıt, havlu, muşamba ya da silikon mama önlüğünü yanınıza almayı unutmayın.

Bebek bezi ve ıslak mendil

Bebeğinizin beslenmesiyle ilgili tüm malzemeleri çantanıza koyduktan sonra düşünmeniz gereken bir diğer konu da bebeğinizin altının değiştirilmesi. Bebeğinizin poposunun kuru ve temiz kalması için herhangi bir sebepten yolculuk sürenizin uzayabileceğini da hesaba katarak çok sayıda bebek bezi ve ıslak mendil almanızı öneririz. Bebek bezi seçiminde, bebeğinizin yaşına göre yenidoğan, mini, midi ve maxi boylarını tercih edebilir; sıvıyı içine hapseden ve uzun süre kuru kalan ürünleri seçebilirsiniz. Bununla birlikte, bebeğinizin her türlü temizliğinde rahatça kullanabileceğiniz ıslak mendillerde, hassas cildinin tahriş olmaması için yumuşaklığını değerlendirebilirsiniz.

Oyuncak

Bebeğinizin sıkılması, uzun bir araba yolculuğunda belki de en fazla endişe duyduğunuz konulardan biri çünkü onun sıkılması, ağlaması ve yerinde duramaması sizin huzurunuzu bozacaktır. Bu noktada, düzenli olarak mola vermenin yanı sıra seyahat boyunca bebeğinizle konuşarak ve onu oyuncaklarla meşgul ederek huzursuzlanmasını engelleyebilirsiniz.

Yolculuk sırasında bebeğinizin en sevdiği oyuncaklarını çantanızda bulundurarak, uyku saatleri dışında onunla oyun oynayabilir ve miniğinizin keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Birbirinden renkli dişlik ve çıngıraklar bebeğinizin ilgisini çekecektir, isterseniz, bunlardan birkaç tanesini arabanıza koyabilirsiniz. Ayrıca, yolculukta olduğu gibi seyahatte de bebeğinizi oyalamak için puset ve mama sandalyesi oyuncaklarını da tercih edebilirsiniz. Oyuncak seçiminiz eğitici olanlardan yana ise, rengarenk ahşap oyuncaklarla da bebeğinizin dikkatini çekebilirsiniz. Onca saat arabanın içinde sıkılmaması için bir başka alternatif daha düşünüyorsanız, teknolojinin içine doğan ufaklığınız için oyuncak telefonlar cazip olacaktır. Capcanlı renkleriyle birlikte ses ve müzik özellikleriyle de bebeğinizi heyecanlandıracak oyuncak cep telefonlarıyla yolculuğunuz beklediğinizden de kolay geçebilir.

Bebeğinizle birlikte çıkacağınız ilk uzun araba yolculuğunun sorunsuz geçmesi için çantanıza koyacağınız bebek malzemelerini almadan önce Akakçe’ye danışabilir, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Simgenur Güdeberk

Akakçe İçerik Uzmanı

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN