2015 Yılı e-Perakende Notları – 1

Yılın Kazananları – Süpermarket kategorisinin büyük yükselişi

2015’in bir tane artış şampiyonu olacaksa o da süpermarket ürünleri olurdu! Özellikle bolca alınan, hacimli ve markalı ürünlerde önemli bir yükseliş gözlemledik. Örnek olarak kedi-köpek maması ve kumu gibi evcil hayvan ürünleri, gazlı içecekler, sıvı yağlar, toz deterjan ve tuvalet kağıdı gibi temizlik ürünleri çok hızlı artış sağlayan kategoriler oldu.

Aşağıda kedi-köpek maması, sıvı yağ, toz deterjan ve gazlı içecek kategorileri için 2014 başından 2015 sonuna kadarki talep değişimini görebilirsiniz.

2014-2015 yılları Kedi ve Köpek Maması, Sıvı Yağ, Toz Deterjan ve Gazlı İçecek kategorilerine haftalık talep

2015’te dikkat çekici düzeyde yükselen diğer kategoriler ise bebek bezi ve maması, giyilebilir teknolojiler ve mutfak ürünleri oldu.

2014-2015 yılları Tava ve Bebek Bezi kategorilerine haftalık talep
      

Bu yıl diğer ilginç yükseliş oto lastiği kategorisindeydi. Özellikle kış lastiğinin zorunlu hale gelmesinden sonra internetten lastik siparişlerinde de önemli artış görüyoruz.

2014-2015 yılları Oto Lastiği kategorisine haftalık talep
                                                      

Yılın Kaybedenleri

2015’te en belirgin düşüşleri navigasyon cihazı, dijital fotoğraf makinası gibi özellikleri artan akıllı telefonların yerini aldığı kategorilerde ve yeni modellerden biraz destek alsa da büyüyen ekranlı telefonlara yenilen tablet kategorisinde gözlemledik.

İronik olansa taksit sınırlandırması ve dövizdeki artışla cep telefonu talebinin de düşüyor olması.

2014-2015 yılları Navigasyon Cihazı, Tablet ve Cep Telefonu kategorileri haftalık talep

Çalışma hakkında

Bu çalışma Akakçe platformlarında 2014-2015 yılları boyunca yapılan alışveriş tercihleriyle hazırlanmıştır ve toplam 150 milyonun üzerinde oturumun verisi kullanılmıştır. Var olan 1000’den fazla kategori içerisinden haftalık tıklanma sayıları bazında değişimi belirgin olarak ayrışan kategoriler seçilmiştir.

Akakçe Bilgi Servisi Hakkında

Akakçe web ve mobil platformlarında her ay 5 milyon alışverişçiye yüzbinlerce ürüne yönelik rehberlik ediyoruz. Akakçe Bilgi Servisi ile de bu verileri derleyip güncel talep ve alışverişçi tercihine yönelik soruların cevaplarını bulabilmek çeşitli analizler yapıyoruz. Bu blogda sizlerle bazı örneklerini paylaştığımız analizleri Bilgi Servisi’ne abone olarak siz de kendinize özel şekilde yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: bilgi@akakce.com

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN