2015 e-Perakende Notları – 2

Perakendede beklenmedik durumları nasıl karşılarız?

Hava durumunu günlükte de takip etmek önemli!

Mevsimsel kategorilerin talebinde hava durumuna göre değişimler olması bariz bir beklenti. Ancak 2015’te hava durumu da diğer şartlar gibi ani gelişmelerle bizi şaşırttı. Peki günlük değişimlerin etkisi gerçekten ne kadar?

Aşağıda resimde barlarla İstanbul’un hava durumunu, çizgi grafikte ise matkap talebinin haftalık değişimini görüyoruz. Hava sıcaklığı, 27 Mart’ta ani bir artışla dış mekan aktivitelerine imkan veren 20’li derecelere çıktığı anda matkap, budama makası gibi kategorilerde iki kata varan bir talep artışıyla karşılaşıyoruz.

Aşağıdaki resimlerde gördüğümüz mangal ve bisiklet kategorilerine olan talepse 25 derecenin üzerinde dışarıda uzun vakit geçirmenin mümkün olmasıyla aniden artıyor.

pic1

pic2

Yani notumuz şu; e-Perakendede sadece mevsimselliğe bakmak yeterli değil, günlük-haftalık tahminleri de iyi takip etmek lazım.

Tahmin edilemez sürprizlerde ne yapmak lazım? 

2015 sürprizlerle dolu bir sene oldu. Bir yanda seçimler ve hareketli bir dünya gündemi, diğer yanda hızla değişen ekonomik şartlar. Araya bir de 31 Mart’taki büyük elektrik kesintisi gibi olaylar girince gündemi ve talebi yönetmek iyice zorlaştı.

Aşağıdaki grafikte bir günlük bir durumun perakendeciye nasıl sürprizler getirebildiğini 31 Mart haftasındaki jeneratör talebi örneğinden görebiliyoruz.

Siz böyle durumlarla nasıl baş ediyorsunuz? Paylaşırsanız seviniriz.

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN