Türkler Mağazada Cep’ten Fiyat Karşılaştırıyor

Son yıllarda teknoloji, internet ve web trendlerinden konuşurken kaçınılmaz olarak ilk konumuz mobil haline geldi. Mobil e-ticaret henüz özellikle Türkiye’de beklenilen düzeylere ulaşmamış olsa da rüzgarı hız kesmeden devam ediyor. Tüketicilerin mobil satın alma alışkanlığını kazanması asıl önümüzdeki dönemlerde etkisini gösterecek ancak showrooming (mağazada ürünleri inceleyip, internetten satın alma) ve webrooming (internet üzerinden ürünleri inceleyip, mağazadan satın alma) şimdiden hem e-ticaret siteleri hem de fiziksel mağazaların dikkatle izlediği iki önemli trend.

Pazar araştırma şirketi GFK’nın 2014 yılında tüketicilerin mağaza içerisinde mobil telefon kullanım alışkanlıklarını inceleyen araştırması da bu trendlerin ne kadar yaygınlaştığını gösterir nitelikte. 23 ülkede, 15 yaş ve üzeri 25.000 tüketici ile yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilen araştırmaya Türkiye’den de katılım olmuş. Araştırma sonuçlarına göre Türk tüketicilerinin %53’ü mağaza içerisinde mobil olarak fiyat karşılaştırma yapıyor. Bu oran Çin gibi e-ticaretin büyük pazarları ile neredeyse eşit düzeyde ve ABD’den daha yüksekte.

Araştırmada global düzeyde tüketicilerin %40’ı mağazada cep telefonları ile fiyat karşılaştırması yaparken, tavsiye almak için arkadaş ve aileleri ile iletişime geçtiklerini söyleyenlerin oranı da %40 olmuş. Tüketicilerin %36’sı ise satın alabilecekleri ürünün fotoğrafını çekmek üzere mobil telefonlarını kullandıklarını iletmişler.

Mağaza içerisinde fiyat karşılaştırması yapanların demografik özelliklerine baktığımızda, 20-29 yaş arası tüketiciler %49 ile ön plana çıkıyor. Erkekler %42 ile kadınlardan daha çok fiyat karşılaştırırken kadınlarda bu oranın %37’de kaldığını görüyoruz.

Güney Kore %59, Çin %54 ve Türkiye %53 ile ülke bazında en çok mağaza içerisinde fiyat karşılaştırması yapılan ülkeler olmuş. E-ticaretin en hızlı geliştiği pazarlardan Hindistan’da ise bu oran %17 gibi düşük seviyede kalıyor.

harita-dagilim

harita-dagilim-2

harita-dagilim-31

Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK)’nun 2014. 3.çeyrek raporuna göre ülkemizde cep telefonundan internet hizmeti alan 31 milyon kullanıcı bulunuyor. Bu neredeyse cep telefonu kullanıcılarının %40’ının mobil interneti olduğu anlamına da geliyor. Pek çok marka, fiyat ve satıcı karşısında tüketici artık daha donanımlı, elindeki cihazdan hemen mağaza içerisinde ürünün fiyatlarını karşılaştırıyor, ürün ve marka hakkında yorumları okuyor, arkadaşlarından fikir alıyor… Bütün bu rekabet ortamı içinde ürün ve markanızı nasıl konumlandıracağınız ise bu yılın en önemli sorularından birisi.

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN