İnternetten Kartlı Ödemede %21’lik Büyüme

İnternet sektörünün önemli yayınlarından Webrazzi’nin dün düzenlediği e-ticaret konferansında BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) Genel Müdürü Soner Canko 2014 e-ticaret verilerini açıkladı. Son beş yılın en düşük büyümesinin gerçekleştiği 2014 yılında %21 büyüme ile 42 Milyar TL’lik e-ticaret hacmi gerçekleşti.

Son beş yıllık dönemde e-ticaret sektöründeki en yüksek büyüme %46 ile 2010 yılında gerçekleşirken, hem ülkemizde e-ticaretin yavaş yavaş olgunlaşma dönemine girmesi hem de kredi kartı taksitlerinde yapılan düzenlemenin etkisi ile geçtiğimiz yıl bu oran %21’de kaldı. Büyüme oranının tersine, sepet ortalamasında 220 TL ile son yılların en yüksek rakamına ulaşıldı. Tüm kartlı ödemelerin içerisinde internet üzerinden kartlı ödemelerin hacmi ise %9’a yükseldi. Bu oran 2010 yılında %6 seviyelerindeydi.

İnternet üzerinden kartlı ödemelerin dağılımına baktığımızda ise %87 oranında havayolu şirketlerinin ağırlığını görüyoruz. Bunu %48 ile seyahat takip ediyor. Tüketici ürünlerinde ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi %20 ile elektronik ve %18 ile telekom ön planda bulunuyor. Biraz şaşırtıcı bulduğumuz bir veri olarak kozmetik ve giyim kategorilerin %4 ile eşit olarak yer alıyor. Dağılım içerisindeki payı sadece %5 olmasına rağmen en hızlı büyüme konaklama kategorisinde gerçekleşmiş.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, toplantıda ayrıca şu verilere yer verdi;

– En çok alışveriş 11:00-12:00 ve 22:00-24:00 saatleri arasında yapılıyor.

– Alışverişlerin %85’i kredi kartı, %11’i kapıda ödeme, %4’ü ise havale olarak gerçekleşiyor.

– Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin %37’si taksitli, %63’ü ise tek çekim yapılıyor.

– İnternet üzerinden en çok alışveriş yapanlar, %36 ile 25-34 yaş ve %24 ile 35-44 yaş arasında yer alıyor.

– Salı ve Çarşamba en çok alışveriş yapılan günler

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN