Mesafeli Satış Yönetmeliği ile Gelen Değişiklikler

Geçtiğimiz yıl e-ticaret sektörüne yönelik iki önemli yasal düzenleme gerçekleşti. Bunlardan ilki Ekim ayında TBMM’de kabul edilen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı, ikincisi ise bizleri çok daha yakından ilgilendiren ve 27 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanan yeni Mesafeli Satış Yönetmeliği’ydi.

Şubat ayında yürürlüğe girecek yeni yönetmelikteki düzenlemeler ile Mesafeli Satış Yönetmeliği, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a uyumlu hale getirilmiş oldu. Temelde eski sözleşmesinin kapsamının genişletildiği bu yeni yönetmelik, ne gibi değişiklikleri kapsıyor, e-ticaret yapan firmaların bu değişiklikler kapsamında nelere dikkat etmeleri gerekiyor bir göz atalım istedik.

yeni-ttk

Yeni yönetmelikteki en dikkat çekici değişiklik cayma hakkının kullanımında görülüyor. Daha önce 7 gün olarak belirlenmiş cayma hakkı kullanım süresi 14 güne çıkarılıyor ve kullanım şeklinde de bazı değişiklikler getiriliyor.

Öncelikle, cayma hakkının kullanımı için tüketicilerin yönetmelikte belirlenen veya e-ticaret sitesi tarafından yayınlanan ilgili formu doldurması isteniliyor. Tüketici cayma hakkının kullanımı için e-ticaret sitesine bildirim yaptıktan sonra, e-ticaret sitesi tarafından talebinin ulaştığına dair teyit bilgisi derhal iletilmeli. Cayma hakkının kullanıldığına dair bilginin iletildiği tarihten itibaren tüketici en geç 10 gün içinde satın aldığı ürünü e-ticaret sitesine göndermesi, e-ticaret sitesinin ise teslimat masrafları ile birlikte 14 gün içinde (bu süre bir önceki sözleşmede 10 gün idi.) tüketiciye para iadesini yapması zorunlu hale getiriliyor. Pek çok e-ticaret sitesi için önemli bir maliyet oluşturan iade masrafları önceki sözleşmede olduğu gibi yeni yönetmelikte de satıcıya ait.

Tek sipariş içerisinde birden fazla ürünün yer aldığı durumlarda ise cayma hakkının kullanımı son ürünün teslim edildiği tarihten itibaren başlıyor. Tüketiciler cayma hakkı konusunda gerekli şekilde bilgilendirilmez ise, 14 günlük cayma hakkı süresi, bu tarihten itibaren bir yıla uzatılıyor.

Bir önceki sözleşmede de yer alan “ön bilgilendirme” nin kapsamı da yeni sözleşme ile genişletilmiş. E-ticaret siteleri, tüketicileri anlaşılır, açık, net ve okunabilir olacak şekilde, en az 12 punto büyüklüğünde yazılı olarak bilgilendirme zorunluluğu getiriliyor. Ön bilgilendirme ile ilgili bir diğer düzenleme ise ön bilgilendirmenin yapıldığının teyit edilmesiyle ilgili. E-ticaret siteleri alışveriş öncesi tüketicilere ön bilgilendirme yapıldığını teyit edememesi durumunda sözleşme yapılmamış olarak sayılıyor.

Satın alınan mal ve hizmetin teslimi mümkün olmaması durumunda, e-ticaret sitesi bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içerisinde tüketiciyi yazılı veya kalıcı veri saklayıcı ile bilgilendirmek ve parasını teslimat masraflarıyla birlikte bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmekle yükümlü. Özellikle stoklu çalışmayan e-ticaret sitelerinin sık sık karşılaştığı, ürünün stokta bulunmaması durumu ise mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmiyor.

Ülkemizde e-ticaret ile ilgili düzenlemeler Avrupa ve Amerika ile karşılaştırıldığında neredeyse daha ileri bir aşamada olduğu söylenebilir. Ancak bu düzenlemeler, tüketiciye offline alışverişlerinde bile sağlanmayan pek çok hakkın verilmesi nedeniyle özellikle küçük ve orta ölçekteki e-ticaret firmalarının zorlanmasına neden olabiliyor.

Şubat ayında yürürlüğe girecek bu yönetmelik ile e-ticaret siteleri daha fazla sorumluluk üstlense de tüketici yararına olan bu düzenlemelerin sektöre yeni online alışverişçiler kazandırmasını temenni ederiz.

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN