Mobil: Şimdi, Burada!

Herhalde son zamanlarda mobil ticaretle ilgili bir projesi, girişimi ya da en azından düşüncesi olmayanımız yoktur. Öyle görünüyor ki, mobile yatırım yapmaya mecburuz. Hem de hemen! Şu grafiğe bakar mısınız, ne kadar hızlı geldi mobil:

mobil-trafik1

akakce.com’un mobil trafik yüzdesi son bir yılda neredeyse 2 katına çıkarak %30’a ulaşmış. Orada kalmaya niyeti varmış gibi de durmuyor. Ama bu değişimi görüyor olmamız sürpriz olmadı herhalde? Ne de olsa iPhone hayatımıza gireli tam 7 sene, akakce.com mobil sitesi açılalı da 4 sene oldu. Diğer taraftan evlerdeki ADSL sayısı yıllardır 6 milyonda sabitken aynı dönemde mobil internet abonelerinin sayısı sıfırdan 40 milyonlara dayandı.

mobil-trafik2

Bu arada ABD’yi –nedense- tam 2 sene gecikmeyle takip ediyoruz gibi görünüyor ve bu yıl mobil orada %50’yi aştı bile. Yani 1-2 yıl içinde bizim de işimizin yarıdan fazlası mobil olacak gibi görünüyor. Diğer taraftan hala birçoğumuzun mobil stratejileri tatmin edici düzeyde değil. O yüzden artık harekete geçmenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Mobil ticaret neden hızlı artıyor?

Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi ilk bakışta görünen bir gerçek var; en temelde internet erişimi sadece mobilde büyüyor.  Bu gerçek, sayısal öneminin yanı sıra bir başka faktörü daha barındırıyor; yeni müşteriler mobilden geliyor. E-ticaret için yeni müşteriler çok çok önemli, çünkü istatistikler halen toplam perakende içinde %1,3’lük bir paya sahip olduğumuzu söylüyor. Asıl soru %1,3’ü nasıl paylaşacağımız değil %98,7’ye nasıl ulaşacağımız olmalı! Bu potansiyel de ağırlıklı mobilde görünüyor. Nitekim yakın zamanda talep nedeniyle mobile en hızlı adapte olanlar da nispeten yeni bir kitleyi e-ticaretle tanıştıran özel alışveriş siteleri oldu.

Mobilin getirdiği diğer çok önemli bir yenilik ve fırsat da ‘showrooming’ denen kavramda saklı. ‘Showrooming’, tüketicilerin fiziksel mağazalarda görüp inceledikleri ürünleri online olarak satın almalarına verilen isim. Bu trend Türkiye’de de etkisini net olarak gösteriyor. Aşağıdaki grafikten şunu okuyabiliyoruz: akakce.com’un yönlendirmeleri haftanın ilk günlerinde en yüksek değerine ulaşırken mobil trafiği Cumartesi ve özellikle Pazar günleri maksimuma çıkıyor. Özellikle Anneler Günü gibi AVM’lerin yoğun olduğu özel günlerde ise daha net artışlar gözlemleyebiliyoruz. Yani tüketiciler mağaza gezerken yoğun olarak Akakçe’ye başvuruyorlar.

mobil-trafik3

Peki ne yapmalı?

Yapılan araştırmalara göre mağazada en çok yapılan mobil aktivite ürün fiyatını kontrol etmek ve ürün bilgisi aramak: Tüketicilerin %52’si fiyatları düzenli olarak mobil ortamda kontrol ediyor. Türkiye’de, e-ticarette fiyat ve güven anlamında en büyük referans olan akakce.com bu noktada önemli bir fırsat sunuyor. Bu yeni kitleyi ve özellikle de bir ürünle ilgili alım kararını vermek üzere olan tüketicilere fırsat ve hizmet sunmak istiyorsanız Akakçe mobil platformlarında mutlaka yer almalısınız.

Biz de bütün bunları değerlendirerek 2015 yılını Mobil Yılı olarak planlamaya başladık bile. 2015’te birçok yenilik ve sürprizle karşınızda ve cebinizde olmayı hedefliyoruz.

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN