İnternetten Kartlı Ödeme Tutarı 31,5 Milyar TL’yi Buldu

Geçtiğimiz Şubat ayında kredi kartları taksitli ödemeler ile ilgili yapılan düzenlemelerin e-ticaret sektörünü nasıl etkileyeceği hepimizin merak ettiği bir konuydu. Şubat ayında sevgililer gününe rağmen bazı kategorilerde hacimdeki %50’lere yakın düşüş tüm sektörde hafif bir endişe yarattı. 2014’ün ilk yarısı bu anlamda sektör adına çok pozitif geçmese de ikinci yarıda yaz aylarına rağmen başlayan hareketlilik “okula dönüş” dönemi ile hız kazandı.

Yılı kapatmamıza sayı günler kala 2014’te e-ticaret hacimleri çeyrek bazında nasıl gerçekleşti birlikte bir göz atalım.

BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) verilerine göre yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 10.036 milyon TL’lik hacim ikinci çeyrekte 9.865 milyon TL’ye düştü. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte vergi ödemelerinin de etkisi ile 11.552 milyon TL’ye yükselirken, Eylül 3.680 milyon TL ile Ocak ayından sonra en yüksek hacmin gerçekleştiği ay oldu.

Kasım ayının sonlarına yaklaşırken pek çoğumuz yılbaşı kampanyaları için hazırlıkları neredeyse tamamladık. Aralık perakende için olduğu gibi e-ticaret için de yılın en verimli dönemi. Bu dönemde gerçekleşecek artış ile birlikte internetten yapılan kartlı ödemelerin yılı 42 milyar TL gibi bir hacim ile kapatacağını öngörebiliriz. Bir önceki yıl %36’lık büyüme yakalayan e-ticaret sektöründe büyüme hızı yavaşlamış olsa da %20’nin üzerinde gerçekleşecek bir büyüme sektör adına hala dikkat çekici olacaktır.

blogchart3

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN