Global ve Avrupa E-Ticaret Pazarına Genel Bir Bakış

Bir önceki yazımızda Türkiye e-ticaret pazarını TÜBSİAD tarafından Deloitte ve ETİD işbirliği ile yapılan rapor ile değerlendirmiştik. Bu kez ise dünya ve Avrupa e-ticaret pazarlarında neler oluyor, Ecommerce Europe’un araştırma sonuçları ile bir göz atalım istedim.

Öncelikle sizler için Ecommerce Europe’u kısaca tanıtalım, önümüzdeki dönemlerde yayınladıkları raporlara bu blogta yer veriyor olacağız. Avrupa’nın önde gelen ulusal e-ticaret dernekleri tarafından kurulan Ecommerce Europe online ürün ve servis satışı yapan 25.000’in üzerinde e-ticaret sitesini temsil ediyor. Her yıl bir genel Avrupa ve 25 Avrupa ülkesini kapsayan 5 bölgesel rapor ile e-ticaret pazarına ait rakamlar, trendler ve tahminleri içeren veriler sunuyorlar.

Ecommerce Europe’un 2013 için hazırlamış olduğu genel e-ticaret raporu verilerine baktığımızda;

Dünya genelinde yaklaşık 2,7 milyar internet kullanıcısı bulunurken bu kullanıcıların neredeyse %50 sine yakını (1,2 milyar) internet üzerinden alışveriş yapıyor. Alışveriş yapanların yıllık sepet ortalaması 857 Euro civarında. 2013 için dünya e-ticaret hacmi ise 1.173,5 milyar Euro olarak gerçekleşmiş.

Bölgesel olarak e-ticaret hacimlerine baktığımızda Çin, Japonya ve Güney Kore’nin de etkisi ile Asya Pasifik 406,1 milyar Euro ile ilk sırada yer alıyor. Asya Pasifiği 363,1 milyar Euro ile Avrupa ve 333,5 milyar Euro ile Kuzey Amerika takip ediyor. Afrika 2,3 milyar Euro ile en düşük hacme sahipken %32,6 lık büyüme oranı ile MENA bölgesiyle birlikte en hızlı büyüyen e-ticaret pazarı olma özelliğini taşıyor.

2013 e-ticaret hacimlerine göre ülke sıralamaları ise şu şekilde gerçekleşiyor.

cnn

Amerika     315,5 milyar Euro
Çin              247,3 milyar Euro
İngiltere     107,1 milyar Euro
Japonya        81,3 milyar Euro
Almanya      63,4 milyar Euro
Fransa          51,1 milyar Euro
Avustralya   26,9 milyar Euro
Kanada         18,0 milyar Euro
Rusya           15,5 milyar Euro
Güney Kore 15,2 milyar Euro

Dünya e-ticaret hacminin %57 si Amerika, Çin ve İngiltere tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye 2013’de gerçekleştirdiği 35 Milyar TL’lik hacim (bu rakama sigorta hariç tüm e-ticaret verileri dahildir) ile bu sıralamada henüz çok gerilerde olsa da %37’lik büyüme oranı ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde daha alınacak çok yolun olduğunu gösteriyor.

Global trendlerde ise e-ticaretin özellikle Avrupa ekonomisi içerisindeki önemli etkisini sürdürdüğünü görüyoruz. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da e-ticaret perakendenin yüzünü değiştirmeye devam ediyor. Bunda tablet ve akıllı telefonların etkisi büyük. Tüketiciler artık satın alma sürecini akıllı telefonları ile başlatıp farklı cihazlarda tamamlıyorlar. Bu çok kanallı alışveriş deneyimini tüketiciler için sorunsuz sağlayan e-ticaret siteleri yarışta bir adım daha önde yer alıyor.

Daha uzun vadeli trendlere baktığımızda ise e-ticaretin “e” sinin giderek kaybolduğunu görüyoruz. Pure online ve fiziksel mağazaların artık iç içe geçtiği bir dönemdeyiz. E-ticaret siteleri işlerini fiziksele taşırken (Ülkemizde Trendyol, Altıncıcadde gibi örnekleri bulunuyor), büyük perakendecilerin pek çoğu da internet üzerinden de hizmet vererek tüketicileri için çok kanallı alışveriş deneyimi sunuyor. Bu anlamda e-ticaret hiç olmadığı kadar perakendeye yakınsıyor.

* Tüm rakamlar Ecommerce Europe 2013 raporundan alınmıştır.

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN