Kurban Bayramı’na Ne Kadar Hazır Girdik?

Bu sene Kurban Bayramı’nı 4-7 Ekim tarihleri arasında kutlayacağız. Öncesinde kurbanlık araştırmasını yapıyorsunuzdur veya yapmışsınızdır. Kurbanınızı internet üzerinden satın alabileceğiniz gibi bağışlamak da tercih edebileceğiniz yollardan biri.

Kurban Bayramı vesilesiyle Google’da “kurbanlık” kelimesi ile beraber sizin de tahmin edeceğiniz gibi “kıyma makinesi” ve “derin dondurucu” aramaları da artış gösterdi.

Aşağıda bir tane Google Trends grafiği paylaşıyorum. Bu grafikteki veriler 2012-2014 yıllarına ait ve 3 kelimenin aranmasıyla ilgili olarak bize tahminin ötesinde bilgi veriyor. Bu kelimelerin aranması dönemsel olarak artıyor. Grafikteki yükseliş noktaları son 3 yıl için Ekim ayına ait. Son 3 senedir de Kurban Bayramı’nı Ekim Ayı içerisinde kutluyoruz.

1

Bir mağazamız kıyma makinesi kategorisinde 46 ürün satışta olmasına rağmen, 6 tane üründe yer alıyor. Popüler 10 kıyma makinesi arasından ise sadece 3 üründe listeleniyor. akakce.com üye mağazaları, iş ortaklığı ekranlarından Temel Fiyat Analiz Paneli’ni kullanarak hızlıca kategoriler ile ilgili daha fazla detaya ulaşabiliyor ve ürün portföyünü takip edebiliyorlar.

2

3

Aynı mağaza derin dondurucu kategorisi için ise daha iyi bir sonuca sahip. Hem sattığı ürün sayısı fazla, hem de daha çok popüler üründe yer alıyor. Kıyma makinesi kategorisi için verileri, aşağıdaki şekilde pasta grafiğine dökünce kategorideki durumu daha net görebiliyoruz.

4

Bayramınız şimdiden kutlu olsun. Google Trends kullanarak arama sonuçlarıyla ilgili detay verilere ulaşabilir, dönemsel olarak gerçekleşen artışları yakalayabilirsiniz.

Ahmet Keleş

Akakçe İş Geliştirme Yöneticisi

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN