Türkiye’de E-ticaret Pazarı 14 Milyar TL’ye Ulaştı

Toplam perakendenin içerisinde e-perakendenin hacmi ise %1,3 olarak gerçekleşti.

E-ticaret sektörü içerisinde yıllardır tartışılan konulardan birisi de pazarın büyüklüğü ile ilgilidir. BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) tarafından sektörel rakamlar düzenli olarak paylaşılsa da vergi, sigorta ödemeleri gibi e-ticaret kapsamının dışında kalan alanları da dahil ettiği için hep tartışma konusu olmuş, gerçek e-ticaret rakamları ise tahminlerden ibaret kalmıştı.

Bu yıl ilk kez TÜBİSAD tarafından ETİD ve Deloitte Türkiye proje ortaklığı ile gerçekleştirilen “Türkiye e-ticaret pazarı-2013” raporu 26 Haziran tarihinde yapılan basın toplantısı ile paylaşıldı. Aşağıda detaylarına yer vereceğimiz bu raporun sektör açısından önemi ise ülkemizde e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden ilk rapor olması. Bu nedenle çalışmaya başlarken bir e-ticaret tanımı ile başlanılmış. “e-ticaret: Bilgisayar, tablet veya cep telefonu gibi mobil cihazlar aracılığıyla internet üzerinden yapılan işlemler “online” olarak adlandırılmaktadır. Ürün ya da servis siparişi online kanaldan verilen, teslimatı online ya da offline (elden, kargo aracılığı vb. online olmayan teslimatlar) olan, ödemesi online kanaldan ya da çevrimdışı (kapıda ödeme, havale, eft vb) yapılabilen alışveriş.“

pazar

Tanımda üzerinde durulması gereken iki nokta siparişin çevrimiçi süreçte oluşması ve ürün ya da hizmet içermesi olarak yer alıyor. Bu telefon ile yapılan pos ödemeleri ve online yapılan vergi ödemelerinin kapsam dışında kaldığını bizlere gösteriyor ki BKM raporu ile TÜBİSAD’ın raporu arasındaki en temel farkın burada olduğunu söyleyebiliriz.

Raporun detaylarına baktığımızda; 2013’de ülkemizde e-ticaret pazarının büyüklüğü 14 milyar TL olarak gerçekleşmiş. E-perakende ise 5 milyar TL’lik hacim ile perakendenin içerisinde %1,3 oranında bir pay almış. Gelişmiş ülkelerde bu oran %5,5 seviyelerinde iken gelişmekte olan ülkelerde ise ortalama %3,5 oranında. Türkiye e-ticaret dönüşümünün çok başında bulunuyor ve önümüzdeki yıllarda perakende içerisinde hızla pay almaya devam edeceğine biz sektör paydaşları olarak gönülden inanıyoruz.

Araştırma tatil-seyahat, online perakende ve çok kanallı perakende olmak üzere üç ana başlıkta ele alınmış. Tatil-seyahat kategorisi 5,1 milyar TL ile online perakendenin üzerinde yer alırken, online perakende 5 milyar TL olarak gerçekleşmiş. Online perakende içerisinde ise sırası ile en büyük payı 1,7 milyar TL ile pazaryerleri, 1,6 milyar TL ile bahis siteleri, 1,4 milyar TL ile çok kategorili alışveriş siteleri alıyor. Ülkemizde yaklaşık dört yıllık bir geçmişi olan özel alışveriş ise 1,3 milyar TL ile sektör içerisinde yeni ve önemli bir kategori olduğunu gösteriyor.

e-ticaret-pazar

Çok kanallı perakendeciliği incelediğimizde ise 1 milyar TL ile elektronik kategorisinin öne çıktığını görüyoruz. Giyim-ayakkabı ve ev-dekorasyon ise çok kanallı dikey kategorilerde dikkat çekiyor.

Sektör adına detaylı bir çalışma TÜBİSAD’ın raporunun tamamını aşağıdaki sunumdan inceleyebilirsiniz.

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN