Blog Blog Söyle Bana E-ticaret Nasıl Karlı Olur?

2000 yılı Kasım ayında bir gün internete bağlandım. Tabi dial-up bağlanıyorduk ve önce o güzel bağlantı seslerini duymak ve bir olasılıkla bağlantı gerçekleşince de sevinmek en doğal şeydi. www.akakce.com yazıp aşağıda gördüğünüz arkaik görüntü ile karşılaşınca nasıl heyecanlandım anlatamam! Selfie’sini anında 40 yerde yayınlayabilen günümüz kullanıcısına bu heyecan biraz anlamsız ya da gülünç gelebilir, ama böyle…

2000
Bu bloğun amacı

O günden bugüne kadar 14 yıldır akakce.com sitesini işletiyoruz. Hem dünyadaki diğer karşılaştırmalı alışveriş platformları arasında erken zamanlarda bir yer edindik hem de sektördeki pek çok konuya özgün çözümler, ülkemiz insanının alışveriş alışkanlıklarını, önceliklerini gözeten yaklaşımlar getirmeye çalıştık. Bir taraftan alışverişçimize 360 derecelik bir bakışla gerçek, tarafsız bir alışveriş deneyimi yaşatmak, diğer taraftan da satıcılarımıza kendi farklarını ortaya koyabilecekleri imkanları vermek için sürekli gayret gösterdik. Taksit konusunun – belki de dünyada ilk olarak- ele alınması, özellikle teknoloji ürünlerinde yaygın olan paralel-distribütör ayrımının yapılması, enflasyonist geçmişimize bağlı aşırı değişken fiyatların çok hızlı güncellenmesi, kargo fiyatlarının dikkate alınması bu gayretlerimizden bazıları. Ama bana sorarsanız bu 14 yıl içindeki en önemli başarımız bunların hiçbiri değil; en önemli başarımız kalıcı olmamız. Bu kalıcılık konusu ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

Kalıcılık karlılıkla olur

akakce.com yayına başladığında henüz bir avuç e-ticaret sitesi vardı. 8 satıcı listeleyebiliyorduk. Ürün başına da çoğu zaman 1 ya da 2 fiyat ile karşılaştırma yapıyorduk. Bu satıcıların çoğu bugün hayatta değil. O zamanlar, Hepsiburada Infoshop adıyla yayındaydı ve bizden biraz önce başlamıştı. Gittigidiyor bizden birkaç ay sonra başladı. Çok şükür onlar hayatta ve çok güzel gelişerek bugünlere geldiler. Ama mesela dillere destan bir 2007-2008 sezonumuz vardı ki, sektörün 2., 3. ve 4. oyuncusunun batışını yaşadık. Tabi bu hepimiz için kötü oldu. Neden battılar? Pek çok operasyonel faktör sayabiliriz ama bana göre en önemlisi karlılığın peşinden koşmamak. Bilemiyorum, belki çok uzaktan baktığımızda herkes Amazon’un o zamanki yine parlak fakat zarar eden halini örnek aldı. Amazon bunca yıldan sonra hala çok kar odaklı görünmüyor; ama bana göre bu durum ülkesine, pazarına, sermaye piyasasına bağlı olarak sadece Amazon’a mahsus; o yüzden de kendisinden başka kimse için uygun model olamaz.

Kalıcı olmak adına en önemli faktörün karlılık olduğunu düşünüyorum. Biz hep kar amaçladık ve karlı olduk. Burada öyle spekülatif karlardan, takla atan cirolardan bahsetmiyorum. Aksine bir işletmenin sağlıklı şekilde hayatını sürdürebilmesi, çalışanların maaşlarını olması gerektiği gibi alıp yüzlerinin gülmesi, farklılık sağlayacak yeniliklerin peşinde koşulabilmesi ve büyüyebilme için gereken karlılıktan bahsediyorum. Kar tüm işletmeler için olduğu gibi e-ticaret işletmeleri için de sağlık demek, yüzündeki kan demek. Kar etmeyen bir işletmenin ne kendisine ne çalışanına ne tedarikçisine herhangi bir faydası olmadığı gibi yarını olmayacağı için müşterisine de kalıcı bir fayda sağlaması mümkün değil.

Aklınızdaki soruyu tahmin edeyim: Bu kadar yoğun fiyat rekabetinin olduğu bir sektörde bu kadar düşük marjlarla karlı olmak mümkün mü? Bence evet! Örnekler ortada… İşte bu nedenle bu blogda e-ticarette ya da internet perakendeciliğinde nasıl karlı olunur ve öyle kalınır sorusunun cevabını arayacağız. Biraz akakce.com özelinde biraz sektör genelinde. Zor sorular sormak, açık bir ortamda fikirlerimizi iletmek, sizlerin fikirlerinizi almak istiyoruz. Kalıcı olmaya ve karlılığa giden yol zor ve uzun. Sermaye dahil, pek çok faktör istiyor. Ama en önemlisi emek istiyor. İnce ince düşünmek, zorlamak, uykusuz geceler istiyor.

Koray Karataş

Akakçe Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

İlk Cevap Yazan Siz Olun

Cevap Yazın

Eposta adresinizi kimseyle paylaşmıyoruz.

Aşağıdaki HTML tag ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ne, nerede en ucuza Akakce.com'da

BİZİ TAKİP EDİN